Mini tüp bebek ve tedavisi
Mini tüp bebek ve tedavisi

Mini İVF ya da mini tüp bebek tedavisi daha düşük dozda ilaç kullanılarak daha az sayıda ancak daha kaliteli yumurta geliştirilmesi mantığına dayanır. Geliştirilen bu yumurtalar alındıktan sonra yine mikroenjeksiyon tekniği uygulanarak döllenme sağlanır.

Döllenme sonrasında oluşan embriyoların tutunma olasılığı değerlendirilerek daha yüksek olduğu zamanda hastaya transfer edilir.

Aslında tedavide farklı olan yumurta geliştirme yöntemidir. Ancak mini tüp bebek tedavisi, ilaçsız tüp bebek tedavisinde olduğu gibi, genellikle yüksek doz ilaç kullanılmasına rağmen fazla sayıda yumurta elde edilemeyen ve kaliteli embriyo gelişmeyen durumlardada tercih edilebilir.

Özellikle ileri yaştaki ve yumurtalık rezervi azalan kişilerde mini tüp bebek tedavisinin başarı oranları diğer klasik tedavilerden daha az değildir. Bu hastalarda çok yüksek doz ilaç kullanılırsa yumurta kalitesi de genellikle düşmektedir.

Mini tüp bebek tedavisinde mantık hastanın kendi hormonları ve düşük doz ilaçlarla yumurtaların gelişmesidir. FSH hormonu yükselmiş olsa da eğer normal adet görülüyorsa mini tüp bebek ile gebe kalmak için şansınız var demektir.

Tedavide genellikle diğer klasik tedaviler gibi adetin 3. Günü klomifen veya letrozol ilaçları kullanılır ve vücudun kendi FSH hormonunun yükselmesi ve yumurtaların uyarılmaya başlaması beklenir. Yaklaşık 4-5 günlük bir tedaviden sonra genellikle yumurtalar 10 mm ve daha büyük boyutlara varırlar..tedaviye ara verilmeden FSH ve/veya Lh hormonuyla devam edilir. Yaklaşık olarak 2-4 günlük bir tedavi sürecinden sonra yumurtalar toplanmaya hazır hale gelir.

Mini tüp bebek tedavisinin en önemli avantajı ilaç maliyetinin az olmasıdır. Ancak tekrarlayan uygulamalar gerektirmektedir. 2 ya da 3 kez uygulama ile embriyo havuzlama (biriktirme) yapıldığında başarı şansı yükselmektedir.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!