Bu uygulamayla kilo vermeye başlamak oldukça kısa sürede başlar. Uygulamanın tamamlanması yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürer. Midenin incelemelerinde kullanılan endoskopi işlemi ile mide balonu midenin içine yerleştirilir. Endoskopik Mide balonu işlemden önce hastaya gerekli olan ilaçların verilmesi için serum uygulaması yapılır. Ancak hastaların bu işleminden önce en az 8 saat, ideal olarak ise 12 saat süreyle aç kalmak gerekir. Uygulama yapılırken hastanın rahat olmasını sağlayabilmek için, onu rahatlatacak ve uyku verecek bir ilaç uygulanır. Bu sayede hasta uyutulmuş olur. Mide Balon uygulaması yapılmadan önce hastaya endokopi hemen işlem öncesinde yapılır. Bununla hastanın yemek borusu, midesi ve on iki parmak bağırsağı incelenir. Hastada mide balonunun yerleştirilmesine engel olacak bir mide sorunu tespit edilmediği zaman, jelle kayganlaştırılan balon yumuşak bir şekilde yemek borusundan mideye doğru gönderilir. Balonun mideye gitmesi endoskop yardımıyla kontrol edilir. Bu şekilde yapılan işlem kamera görüntüsü altında anlık olarak izlenerek yapılır. Balonun içine kalıcı tıbbi bir boya olan metilen mavisiyle steril su koyularak, ileride oluşabilecek sızıntı yada kaçakların erken fark edilmesini sağlayacak tedbir alınmış olur. Bu işlemden sonra hastaların hastanede kalmasına gerek kalmaz. Hastalar birkaç saat gözlem altında tutularak, damardan serum verilir ve taburcu edilirler. Bundan sonraki aşamalarda hastaların sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekir. Hastaların doktoruyla sürekli olarak iletişimde olması son derece önemlidir.

Mide balonu uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Mide balonu uygulamasını yan etkileri açısından değerlendirdiğimizde, sindirim sistemi endoskopisi yapılırken oluşan yan etkilerden farklı olmayan etkilerini tespit edebiliriz. Hastaların bir kısmında daha önce var olan göğüste ekşime ve yanmayla oluşan reflü yakınmalarında artış gözlenebilir. Balonun takılmasıyla birlikte karnın üst bölümünde şişkinlik ve rahatsızlık hissi duyularak, bulantı ve kusma gözlenebilir. Bu yakınmalar birkaç hafta içinde azalma gösterir. Fakat kusmanın uzun sürmesi halinde, vücutta sıvı ve elektrolit dengesinin bozulma ihtimaline karşı, hastaların doktor kontrolünde izlenmesi gerekebilir. Eğer doktorun gerekli görmesi halinde mideye yerleştirilen balonun çıkarılması gündeme gelebilir.

Bir bölüm hastalarda karın üstüne ya da yan yattıklarında midede ağrı hissi duyulabilir. Mide içine yerleştirilen balonun yeteri kadar şişirilmediği durumlarda ya da balonun sönmesi halinde mide çıkışını tıkaması da, hastada bulantı ve kusma şikâyetlerine neden olabilir. Nadir olarak mide içinde sönen balonun ince bağırsaklara doğru ilerlemesi durumunda, bağırsaklarda tıkanma meydana getirebilir. Bunun olduğu hastalara acilen cerrahi müdahale gerekir.

Mide içine yerleştirilen balon sürekli olarak hareket halinde olduğundan, midede balonun yaptığı bası nedeniyle hastalarda mide ülseri gelişme riski çok az olsa da vardır. Ayrıca mideye yerleştirilmiş olan balon metilen mavisi ve steril su kullanılarak şişirildiğinden, hastalarda mavi renkli idrar yapma sorunu olduğunda, midedeki balonun patladığı düşünülür. Bu durumlarda acil olarak, endoskopi yapılıp, balonun mideden çıkarılması gerekir. Bu tür balonları hastalar daha fazla tolere etmektedir. Mideye yerleştirilen balonun patlaması durumunda, bu hastaya zarar vermez. Ancak hemen müdahale edilerek, mutlaka çıkarılması gerekir. Çünkü bağırsak içine doğru ilerleyeceğinden, yukarıda anlatıldığı gibi bağırsak tıkanıklığına sebep olabilir. Bu takdirde cerrahi müdahale gerekli hale gelir.

Mide balonu uygulamasının en fazla yaşanan yan etkisi ilk 3-7 günde görülen bulantı ve kusmadır. Bunları atlatabilmek için, hastaların doktorun önereceği ilaçları kullanması gerekmektedir. Fakat bazı hastalar bu balon uygulamasına alışmakta zorlanabilir. Bu durum daha önceden tespit edilemediğinden, hastalarda nasıl bir tepki oluşacağı ancak mideye balonun yerleştirilmesinden sonra görülebilir. Eğer hastalarda bu uygulama tolere edilmezse, mutlaka mideden çıkarılmalıdır.

Sonuç olarak mideye yerleştirilen balon uygulaması, fazla kilolu hastalarda yan etkisi en az olan ve riskleri en düşük olan tedavi yollarından biridir. Ancak tedaviden olumlu neticelerin alınması için, hasta ve doktorun koordineli şekilde çalışması ve uygulanması gereken programa uyulması gerekir. Bu şekilde uygulandığında, mide balonu zayıflatıcı etkisiyle başarılı sonuçlar vermiştir.


Gaziantep Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!