Şişmanlık estetik bir sorun olmasından çok, tedavi edilmediğinde yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, ölümcül damar hastalıkları, inme, eklem sorunları ve psikolojik sorunlara neden olabilen önemli bir hastalıktır. Şişmanlık tedavisinde ameliyat dışı yöntem olarak kullanılan ilaçlar uzun vadede yan etkilere sebep olmaktadır. Bu yüzden mide balonu kullanımı şişmanlığın tedavisinde gittikçe daha yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında yer almaya başlamıştır. Özellikle artan obexite cerrahisi öncesinde, önemli bir uygulama alanı da bulan mide balonu, anestezi riskini düşürmek ve ameliyat süresini kısaltmak amacıyla da, obezite cerrahisi öncesinde tercih edilen bir yardımcı hazırlık yöntemi haline gelmektedir. Mide balonu yöntemi cerrahi bir girişim olmaksızın, endoskop kullanılarak endoskopi yapan obezite cerrahı yada gastroenterolog tarafından uygulanmaktadır. Özellikle cerrahi girişimin risk taşıdığı hastalarda bu yöntem daha fazla tercih tercih edilmektedir.

Midenin içine yerleştirilen balonun kapladığı alan sayesinde hastalarda erken doyma ve tokluk hissi oluşmaktadır. Hastalar daha az yemek yiyerek, kilo vermeye başlarlar. Hastanın yeterince kilo vermesinden sonra, midenin içinde bulunan balon endoskop yardımıyla söndürülmektedir. Bu süreç yaklaşık olarak 6 ayı bulmaktadır. Hastalar bu süre içinde yapılarına göre, fazla kilolarının % 10-20 kg arasında kilo verirler.

Mide balonu uygulaması için uygun olan hastalar kimlerdir?

Bu uygulama diyet ve egzersiz uygulamaları sonucunda kilo verememiş olan 18-65 yaş arasındaki yetişkinlerde geçici bir süre uygulanabilir. Uygulama süresi genellikle 6 ay kadar olur.

Mide balonu uygulaması için uygun olmayan hastalar kimlerdir?

Bu yöntem estetik amaçlı zayıflamayı isteyen ve vücut kitle indeksi 30 un altında olan kişiler için önerilmemektedir. Bunun yanında mide iltihaplarında, yemek borusu sorunlarında, mide darlıklarında, midesinden cerrahi girişim geçirenlerde, psikolojik sorunu olanlarda, geniş mide fıtığı olanlarda, gebe ve emziren kadınlarda, alkol bağımlısı kişilerde, kan pıhtılaşma sorunu olanlarda mide balonu uygulaması yapılamaz.


Gaziantep Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!