Mezoterapi kime uygulanır?

Mezoterapi kime uygulanır?

Mezoterapi, çeşitli hastalıkların tedavisinde, bireye ve endikasyona özgü aktif bileşen karışımlarının küçük dozlardaki enjeksiyonlarla cilt altına uygulama tekniğidir. Bu teknik, ilk olarak 1952'de Fransa'da, Dr. Michel Pistor tarafından ağrı tedavisi için geliştirilmiştir. Mezoterapi, estetik amaçla yaşlanmayı geciktirmede kullanımıyla giderek popüler hale gelmiştir. Estetik amaçlı mezoterapide ciltte yenilenme sağlayan hyalüronik asit, antioksidanlar, aminoasitler, vitaminler ve mineraller cilt içine ve altına çok ince iğnelerle uygulanır. Bu maddelerin enjeksiyonuyla cilt uyarılarak kollajen ve elastin üretimi arttırılır. Mezoterapi sayesinde ciltte nem artışı, sıkılaşma ve kaldırma (lifting) sağlanır. Cilt daha parlak ve aydınlık bir görünüm kazanır. Mezoterapi ortalama 1-4 haftada bir 4-6 seans uygulanır. Tedavinin ilk seanslarından itibaren başlayan olumlu etkiler, tedavi bittikten sonra da devam eder.

 Mezoterapi hangi estetik endikasyonlarda kullanılabilir?

Mezo-lifting ve mezo-parlama; Yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde oluşan cilt yaşlanmasının ilk belirtilerinin hafifletilmesinde (nem ve parlaklık kaybı, ince kırışıklıklar, elastikiyet kaybı ve hafif sarkmalar gibi)

Göz çevresi morluklarının hafifletilmesinde

Leke tedavisinde; diğer leke tedavisi yöntemleriyle kombine edilerek 

Sivilce, yara ve yanık izlerinin hafifletilmesinde; diğer tedavi yöntemleriyle kombine edilerek

Selülit tedavisinde; cildin sıkılaştırılması ve cilt yüzeyinin düzeltilmesinde

Saç dökülmelerinde; saçlı derinin yenilenmesi ve saç büyümesinin uyarılmasında

Mezo-botoks; Yüzdeki kasları küçük dozlardaki botulinum toksin ile gevşeterek ince kırışıklıkların giderilmesinde

Mezoterapinin herhangi bir komplikasyonu var mı?

Mezoterapi eğitimli bir doktor tarafından yapıldığında, neredeyse hiç komplikasyon yaşanmamaktadır. Her türlü enjeksiyonda olduğu gibi, genellikle birkaç gün içinde kaybolan küçük morluklar, kızarıklıklar ve şişlikler oluşabilir.  Çok nadiren mezoterapide kullanılan karışım bileşenlerine karşı allerjik reaksiyonlar görülebilir.  Mezoterapi, hamileler, emzirenler ve allerji öyküsü olanlarda uygulanmamaktadır.

Bu makale 20 Kasım 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Zeynep Gürbüz, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak "Tıp Doktoru" unvanı almıştır. İhtisasını ise, İhtisasını ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yaparak "Dermatoloji Uzmanı" olmuştur. 

İyi derecede İngilizce ve Rusça dil bilgisine sahiptir.

Mesleki çalışmalarına İstanbul Kadıköy'de bulunan Özel Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Mezoterapi uygulaması
Uzm. Dr. Zeynep Gürbüz
Uzm. Dr. Zeynep Gürbüz
İstanbul - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube