Metabolizmanız kışa hazır mı?

Metabolizmanız kışa hazır mı?

Havalar soğudukça soğuyor, iştahım açıldıkça açılıyor diyorsanız yalnız değilsiniz. Havaların soğumasıyla vücudumuzdaki  metabolik ve hormonal değişimler sonucu tabi ki metabolizmamız da kış moduna geçiyor. Peki metabolizmanız kışa hazır mı? Hazırlayalım öyleyse, işte öneriler.

Kahvaltı yapmadan evden çıkmayın. Kahvaltıda mutlaka yumurtanız olsun, yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek ve bol yeşillik tüketin.

Yeterli protein alın. Proteinlerin termik etkisiyle hem matabolizmanız ateşlenecek hem de uzun süre tokluk hissedeceksiniz. Ancak proteinlerin yağ içeriklerinin de yüksek olması nedeniyle özellikle yağsız olanları tercih etmeniz önemli.

Posadan zengin beslenin. Sofranızda her gün başka bir kış sebzesi ya da salatanız olsun, meyvelerinizi taze ve kabuklu olarak tercih edin.

Yeterli C vitamini alın. Özellikle kış meyveleri portakal, mandalina, greyfurt, turunçgiller bu konuda yardımımıza yetişiyor.

Su içmek göreviniz olsun. Kışın su içmek zor diyorsanız bunu bir görev olarak düşünün. Uyumadan önce, uyanınca, yemekten önce, ara öğünden önce gibi zamanlarda 1 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Kurubaklagilleri deneyin. Hem posa hem de biraz protein biraz karbonhidrat için kurubaklagiller kış yemeği olarak karşımıza çıkıyor. Yanında yoğurt ve salata ile harika bir akşam yemeği alternatifi.

Tatlı krizleriniz için tarçından faydalanın. Suyunuza, çayınıza, süt ve yoğurdunuza, meyvelerinizin üzerine tarçın serpiştirin, gün içinde tatlı isteğinizdeki azalmayı siz de göreceksiniz. Sıcak sütün içine 2 küp bitter ve bol tarçınla tatlı krizinize savaş açan bir ara öğün yapabilirsiniz mesela:)

Baharatlarla metabolizmanızı ateşleyin. Yemeklerinizi lezzetlendirmek istiyorsanız yağlar yerine bol baharat kullanın, hem metabolizmanız canlansın hem de yemekleriniz tatlansın:)

D vitamini düzeyinizi kontrol ettirin. Eksiklik durumunda D vitamini suplemanı alın.

Yeterli omega-3 alın. Haftada 2 gün balık yiyin, yiyemiyorum diyorsanız balık yağı suplemanı alın. Bu sayede sabah uyanmalarınız kolaylaşacak, gün içinde odaklanma problemleriniz azalacaktır.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Fatma Gönen

Diyetisyen Fatma Gönen, lisans eğitimini 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde tamamladı. Lisans öğrenimi süresince başta Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri olmak üzere birçok hastane servis ve polikliniklerinde gözlem ve uygulama yapma şansı elde etti. Lisans eğitimini tamamlamasının ardından bir süre özel hastanelerde ve zayıflama merkezlerinde çalışan Dyt. Gönen, ardından kendi muayenehanesini kurdu ve halen burada danışanlarına hizmet vermektedir. Lisans sonrası mesleki gelişimini de beslenme alanındaki yayınları takip ederek, kurs ve seminerlere katılım sağlayarak sürdürmektedir. Dyt. Gönen, görsel ve yazılı medyada da aktif olarak yer almakta olup çeşitli dergi ve gazeteler için yazılar yazmakta ve televizyon programlarına katılım sağlamaktadır. Mesleki kariyerini kişilerin sağlık problemlerini v ...

Dyt. Fatma Gönen
Dyt. Fatma Gönen
Ankara - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube