Memede fibrokistik kitle olması kanser habercisi midir?

Memede fibrokistik kitle olması kanser habercisi midir?

Bir çok kadında meme içinde içi sıvı dolu kistler şeklinde oluşan, iyi huylu bazı sertlikler görülebilmektedir. Bunların varlığı memede bir kanser oluşumu anlamına gelmez. Eskiden bir hastalık olarak algılanan bu şişlikler artık bilinmektedir ki kansere dönüşmezler.

Ancak bunların varlığı herhangi bir kanserli oluşumun olmayacağı anlamına da gelmemelidir. Memesinde kistik yapılar olanlar belli aralıklarla bunların takibini bir doktora başvurarak yaptırmalı ve farklı bir odaktan olası bir kanser oluşumunun atlanmaması sağlanmalıdır.  

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Bülent ÇİTGEZ, Tıp eğitimine 1994 yılında İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanını almıştır. İhtisasına ise Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde 2002 yılında 2.Genel Cerrahi Kliniği’nde (Meme-Endokrin Kliniği) başlamış ve ihtisası süresince meme ve tiroid hastalıkları konusunda çalışmalarda bulunmuştur. 2009 yılında Uzman doktor olarak Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nde çalışmıştır, aynı yıl akademik çalışmalarının devamı için tekrar Şişli Hamidiye Etfal EAH dönmüştür. 2016 yılında Doçentlik unvanını almıştır. Doç.Dr. Bülent ÇİTGEZ, Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğtim ve Araştırma Hastanesi'nde özellikle Meme ve Endokrin cerrahisi üzerine mesleki çalışmalarına devam etmektedir. Doç Dr. Bülent ÇİTGEZ, Türk Cerrahi Derneği; European Society for Trauma and Emergency Su ...

Etiketler
Fibrokistik kitle
Doç. Dr. Bülent Çitgez
Doç. Dr. Bülent Çitgez
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube