Meme küçültme estetiği hakkında öneriler
Meme küçültme estetiği hakkında öneriler

Meme dokusu hem fonksiyonel hem de estetik açıdan kadın cinselliğinin en öenmli yapıları arasında yer almaktadır. Nasıl ki göğüsleri küçük olan bayanlar daha büyük göğüslere sahip olmak için estetik cerrahi müdahalelerine başvuruyorlar ise, normalden daha büyük göğüslere sahip olan bayanlar da bazen görünüm bazen de farklı şikayetlerle memelerini küçülttürmek istemektedirler. Bu istek de bulunmanın herkez için haklı sebepleri olabilir. Bu yazımda tartışmak istediğim; meme küçültme ameliyatının neden yapıldığı veya nasıl yapılması gerektiği değil, sadece göğüs küçültme ameliyatı olmayı düşünen veya bu kararı veren kişilere bazı önerilerde bulunmak yoluyla hastaları ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgilendirerek, ameliyat sonrasının sorunsuz geçmesine, sonucun daha güzel olmasına yadımcı olmaktır.

Meme (göğüs) küçültme öncesinde ve sonrasında bilinmesi gerekenler:

1) Genel sağlık durumunuzla ilgili herhangi bir probleminiz varmı ? (şeker hastalığı, Kalp yetmezliği, Hipertansiyon vb.). Eğer böyle bir rahatsızlığınız var ise doktorunuzu mutlaka haberdar ediniz ki. ameliyat öncesi gerekli incelemeler yapılabilsin ve önlemler alınabilsin,

2) Göğüs küçültme ameliyatı memenizin üzerinde kalıcı izlere sebep olacak bir ameliyattır. bu izlerin şekli ameliyat öncesinde şu şekilde iz kalacak diye size söylenemilir. Ancak izlerin bir kaç ay sonra ne kadar belirgin şekilde kalacağını söylemek pek mümkün değildir. Bunu belirleyen pek çok faktör vardır. Kişinin yara iyileşmesi özellikleri bu faktörlerin en başında gelmektedir. Vücudunuzda önceden kalmış bir iz varsa buna bakılarak bir tahmin yürütülebilir.

3) Göğüs küçültme ameliyatının doğal sonucu olarak süt bezlerinin ve süt kanallarının bir bölümüde alınacaktır. Bu nedenle Özellikle doğum yapmamış bayanlar ileride bebek dünyaya getirdiklerinde süt verme kapasitelerinin %50 oranında azalacağını baştan kabul etmeleri gerekir.

4) Ameliyattan 1 hafta kadar önce kanın sulanmasına neden olabilecek aspirin ve benzeri ilaçların tamamen kesilmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonraki 1 hafta da bu tazr etki yapan ilaçlar kullanılmamalıdır.

5) Sigara yara iyileşmesinin en önemli düşmanlarından biridir, damarları büzerek yaranın olduğu bölgeye kan gelmesini engeller ve yaraların kapanmasını veya sağlıklı bir şekilde iyileşmesini engeller. Bu nedenle ameliyattan en az 10 gün önce ve 10 gün sonra olmak üzere sigara kullanmayı geçici de olsa bırakmanız faydalı olacaktır.

6) Yine ameliyattan 1 hafta kadar önce vitamin tabletleri, herbal ilaçlar, bitki çayları, sarmısak ve benzeri gıdalar da kanın sulanmasına yol açabileceği için kesilmelidir. Ameliyattan sonra da 1 hafta boyunca bu maddeleri almayınız.

7) Göğüs küçültme ameliyatında uzun kesiler yapıldığı için memeye şekil verilmesi ve bu kesilerin yniden dikilmesi zaman alan bir işlem olduğu için, ameliyatınız 2,5-3,5 saat arası sürebilir. ameliyat süresi uzun olduğu için sizi zorlayacak bir ameliyat olarak düşünmeyiniz, prosedürün normal gereğinden bu kadar sürmektedir.

8) Ameliyat sonrasında kullanılan dikiş malzemesinin türüne göre bazı dikişler 7. günde bazıları 20. günde alınacaktır. eğer tamamen eriyen materyal kullanılırsa dikiş alınmasına gerek kalmaz. Ancak buna doktorunuz karar verecektir.

9) Ameliyat sonrası pansumanlarınıza düzenli olarak gidiniz ve doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uyunuz.

10) İzlerin daha iyi olması için son yıllarda çok çeşitli yapıda kremler kullanılmaktadır. bu kremlerden doktorunuzun tavsiye edeceği birini düzenli olarak ve yeterli süre kullanmanız izin sonuç olarak daha silik olmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak meme küçültme ameliyatı kişiyi fiziksel ve estetik yönden rahatlatan, hareket kabiiyetini arttıran bir ameliyattır, ancak her ameliyat gibi optimal koşullarda yapılmalı ve güzel sonuç elde etmek için hastanın kendisi debazı gerekleri yerine getirmelidir.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!