Meme küçültme !
Meme küçültme !

Meme, kadınlığı simgeleyen, erojen organlardan birisidir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü memelere sahip olmak ister. Ancak memelerin normalden daha büyük ve ağır olması, kişinin fiziki görüntüsünü bozmasının yanı sıra boyun, sırt ve omuz ağrılarına, normal dik duruş pozisyonunun bozulmasıyla kamburlaşmaya, memelerin karın cildi ile temas eden alt yüzeyinin aşırı terlemesi ile pişik oluşması ve mantar infeksiyonlarına, sütyen askılarının omuz üzerinde derin izler bırakmasına sebep olabilir. Büyük ve sarkık memelerin yol açtığı bu tür şikayetlerden meme küçültme ameliyatları ile kurtulmak mümkündür.

Ameliyatın tekniği memelerin büyüklüğüne göre değişmektedir. Son yıllarda geliştirilmiş ameliyat teknikleri ile hafif ve orta dereceli büyük memelerde meme başı çevresi ve meme başından aşağı meme altı çizgisine doğru dikey olarak uzanan minimum izi ile normal büyüklük ve dolgunlukta, son derece dik ve diri meme görüntüsü kazandırmak mümkündür. Bu tür uygulamalarda çıkarılan meme dokusunun miktarına bağlı olmak koşulu ile ameliyat sonrası dönemde doğum yapıldığında anne sütünde bir miktar azalma olabilmesine rağmen emzirmek mümkün olabilmektedir. İleri derecede büyük memelerde ise uygulanan ameliyat teknikleri farklıdır.

Bir önceki teknikte tarif edilen ameliyat izlerine ek olarak meme altı kıvrım çizgisi boyunca da iz oluşur ve ameliyat sonrası dönemde doğum yapıldığında emzirmek mümkün olmaz. Ameliyatta uygulanan tekniğe bağlı olmaksızın açık tenli ve yara iyileşme fizyolojisi normal olan kişilerde kalan ameliyat izleri çok belirgin değildir. Ancak izlerin belirginliği yine de kişinin yaşına, genetik yapısına ve derinin yapısal özelliklerine göre değişebilir.

Ameliyat, tam teşekküllü bir hastanede, genel anestezi altında yapılır, ortalama süresi 3-4 saattir. Hastanede kalış süresi 1-2 gündür. Ameliyat, geniş bir alanı içermesine rağmen ameliyattan sonra kişiyi rahatsız edecek derecede ağrı olmaz. Hissedilen ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Memeler ameliyat sırasında, zaman içinde yerçekiminin etkisi ile yeni şeklini alacağı düşünülerek normalden daha fazla dikleştirilir. Yapılan ameliyatın etkisinden dolayı memelerde ödem (şişlik) ve hafif morarmalar olabilir. Ancak 3 hafta kadar sonra ödem ve morluklar düzelecek, birkaç ay sonra meme hafifçe aşağıya doğru inecek, memenin alt kenarı normal şeklini kazanacak ve ameliyat izleri yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Memenin tam şeklini alması ve yara izlerinin azalması için en az 6 ay gerekir. Bu sürenin sonunda, ameliyattan sonra deri üzerindeki yer çekimi ve statik gerilim kuvvetlerin değişiminin etkisiyle ortaya çıkabilecek yara iyileşme problemleri olursa lokal anestezi altında yapılabilecek küçük girişimler ile düzeltilebilir.

Meme küçültme ameliyatını takiben kişinin fiziki ve ruhsal durumunda çarpıcı bir düzelme izlenir. Memelerin büyüklüğünden kaynaklanan şikayetler hızla kaybolur, bu şikayetler yerini bir hafiflik hissine bırakır ve kendinize olan güveniniz de gün geçtikçe artar.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK

Ø Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir ya da yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildiriniz. Özellikle aspirin türevi ve kortizon içeren ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilmelidir.

Ø Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.

Ø Ameliyat öncesi herhangi bir rahatsızlığınız olursa doktorunuzu bilgilendiriniz. Ameliyatınızın adet günlerine gelmemesine dikkat ediniz.

Ø Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye geliniz. Makyaj yapmayınız. Takılarınızı evde bırakınız (alyans, kolye vs.).

Ø Ameliyat öncesi gece ılık duş alınız.

Ø Eğer ameliyat öğleden önce ise gece saat 24 ten sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Eğer öğleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.

Ø Ameliyat saatinden 2 saat önce hastaneye yatılması, gerekli tetkiklerin yapılması (laboratuar ve görüntüleme) ve anestezi doktorunuz tarafından değerlendirilme için gereklidir.

Ø Hastanede kaldığınız süre içinde refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

AMELİYAT SONRASI BAKIM

Ø Ameliyat sonrası ağrı normal olarak ortaya çıkabilen bir şikayettir. Ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Eğer ağrınız olursa, size verilen reçetedeki ağrı kesiciyi alabilirsiniz. Eğer ağrınız yok ise ağrı kesici kullanmanıza gerek yoktur.

Ø Ameliyat sonrası yaraların durumuna göre 4. günden itibaren doktorunuza danışmak koşulu ile ılık duş alınabilir. Doktorunuzun bilgisi olmadan duş almayınız.

Ø Ameliyat sonrası, memelerinizin yeni büyüklüğüne uygun, memelerinizi hiçbir bolluk kalmayacak şekilde saran bir sütyen kullanmanız uygundur.

Ø Ameliyattan 4-5 gün sonra, yoğun ve yorucu bir çalışmayı gerektirmiyorsa (masa başı, ofis işleri gibi) işinize dönebilirsiniz.

Ø Ameliyattan sonra yürüyüş şeklinde hafif sporları yapabilirsiniz, normal aktivitenizi kazanmanız yaklaşık 3 hafta sürer. 4-6 hafta sonra sportif aktivitelere başlayabilirsiniz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!