Silikon protez ile meme büyütme ameliyatı planlayan kadınların plastik cerrahlara en sık sorduğu soru budur sanırım: İşlemden sonra emzirebilir miyim? Süt verebilir miyim?

Aslında bu sorunun sorulması çok doğal ve mantıklıdır. Çünkü meme hem estetik açıdan vazgeçilmez bir organdır, hem de doğurganlığın ve üretkenliğin sembolüdür. Şekli ile kadın bedeninin en güzel kıvrımlarında birini oluştururken, süt verebilme özelliği ile de eşsiz bir fonksiyon görür. İkisi de vazgeçilmezdir.

Meme büyütme ameliyatlarında hemen hemen sadece silikon protezler kullanılmaktadır. Çünkü silikon protezler hem yerleştirildikten sonra biçimlerini korumakta hem de kıvam olarak meme dokusuna en benzer hissi vermektedir. Bu protezleri yerleştirmek için de ya meme bezi arkasında ya da göğüs kası altında uygun büyüklükte bir cep oluşturulmaktadır.

Silikon protezi örtebilecek kadar meme dokusuna sahip kişilerde protez kasın üstüne yerleştirilirken, meme dokusu çok az ve çok zayıf kadınlarda protezin kısmi olarak kas altına konulması, uzun dönemde protezi daha iyi gizler. Özellikle zayıf genç kızlarda protezi bu şekilde kısmi kas altı boşluğa koymak daha kalıcı ve güzel sonuç verir.

Protez ister kas altı ister kas üstü cebe konsun, ameliyatların %90’ında meme altı katlantısından yapılan 3 cm büyüklüğünden bir kesi ile işlem gerçekleştirilir. Buradan hemen kasın üstüne ya da altına ulaşılarak istenilen büyüklükte bir alan açılır. Bu işlem yapılırken de hep meme bezinin arkasında kalınır. Yani meme bezine de, süt kanallarına da, meme başına da hiçbir temas olmaz. Cerrah meme bezinin içine hiç girmez, meme bezini ve süt kanallarını kesmez.

Dolayısıyla meme altı katlantısından girilerek yapılan meme büyütme ameliyatlarında süt verme ve emzirme ile ilgili hiçbir sorun yaşanmaz. Meme bezi-süt kanalları-meme başı arasında uzanan yollara hiçbir şekilde temas edilmez.

Sonuç olarak henüz doğum yapmamış kadınlar da korkmadan rahatlıkla meme büyütme işlemi olabilirler. İleride de bebeklerini rahat rahat emzirebilir, bol bol süt verebilirler.

Doç Dr Onur EGEMEN

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!