İdeal göğüs ölçüleri
İdeal göğüs ölçüleri

Hastalarıma ne kadar büyüklükte bir göğüs istediklerini sorduğumda istedikleri büyüklüğü çoğu kez 85, 90 beden gibi sütyen beden numaraları ile ifade ederler. Sütyen bedenlerinin numarası göğsün meme başı hizasından geçen göğüs çevresinin uzunluğudur. Bu ölçü göğüslerin büyüklüğünü ifade etmez. Göğüs çapı dar olup da göğüsleri dolgun olan bir kişi ile göğüs çapı geniş ancak küçük göğüslü bir kişinin kullandığı sütyen bedenleri aynı olabilir.

Göğüs büyüklükleri A cup, B cup gibi ölçüler kullanılarak "cup size" olarak ifade edilir. Bu ölçüleri bilmeniz gerekmeyebilir. Daha önce göğüs büyütme ameliyatı geçirmiş yakınlarınız size kendi göğüslerinin büyüklüğü ve kullanılan silikonların ölçüleri hakkında yönlendirmede bulunabilir, bunları kesinlikle dikkate almamakta yarar vardır.

Meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılacak silikonun büyüklüğü ile elde edilecek görünüm arasında hiçbir zaman sabit bir ilişki yoktur. Bu durum kişinin beden yapısına ve mevcut göğüs büyüklüğüne göre değişkendir.

Örneğin boyu 150 cm olan ince yapılı bir bayanda 225 ml. lik bir silikon son derece tatmin edici bir görünüm oluşturabilirken, aynı büyüklükteki silikonu, boyu 180 cm olan iri yapılı bir bayanda kullanıldığında bedeni üzerinde çok küçük kalır. Göğüslerin mevcut şekli ve büyüklüğü de elde edilecek göğsün şekli ve büyüklüğü konusunda en önemli faktörlerdir. Herkesin göğüs şekli aynı olmadığı için, ameliyat sonrasında herkeste elde edilecek göğüs şekli de aynı olmaz. Diğer taraftan memelerinizin büyüklüğü 2 birim ise, kullanılacak silikonun büyüklüğü de 2 birim ise, göğüslerinizin ameliyattan sonraki büyüklüğü 2+2=4 birim olmaz. Çünkü silikon içeriye yerleştirildiğinde, silikonun etrafındaki dokularda oluşan gerginliğe bağlı olarak bir miktar incelecektir.

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılacak silikonun büyüklüğü konusu sizi düşündüren bir konu değildir. Göğüs estetiği açısından doktorunuz zaten sizin beden yapınıza uygun silikon büyüklüğünün hangi aralıkta olması gerektiğini kendi zihninde belirler. Bu konuda doktorunuzun deneyimlerine güvenmelisiniz. Sizin, istediğiniz büyüklüğü doğru olarak tanımlamanız yeterlidir. Örneğin "kendi beden ölçülerim ile uyumlu, dolgun ama doğal görünecek bir büyüklük istiyorum" şeklindeki ifadeniz doktorunuzun kendi zihnindeki kullanılması gereken silikon büyüklüğü konusundaki fikri daha da sağlamlaştırır. Sizin talebiniz ile doktorunuzun fikri arasında hafif farklılıklar her zaman için olabilir, bu durumda da karşılıklı fikir alış verişi ile ortak bir noktada birleşmek de mümkündür.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!