Farklı yaş gruplarında yer alan, güzelliğine düşkün kadınlar en çok göğüs dikleştirme operasyonlarını tercih ediyor. Deri elastikiyeti azaldığında göğüsler şekil ve sıkılığını kaybedip sarkmaya başlar ancak, göğüs dikleştirme işlemi olan Mastopexy ile sarkan göğüsleri uzun bir dönem için kaldırarak yeniden şekillendirebiliyoruz.

Meme Protezi

Kadınlar formda göğüslere sahip olmak ve taşıdıkları kıyafetlerde olabildiğince iyi görünmek için göğüslerinin dikleştirilmesini, küçük göğüsten şikâyet edenler de büyütülmesini istiyorlar. Meme protezi ameliyatı genel anestezi ile hastane şartlarında yapılan bir operasyondur. Meme başındaki renkli yuvarlağın kenarından girilerek silikon meme kasının arkasına yerleştirilir. Doğal bir görüntü elde etmek için içi jel olan protezler tercih edilir. Ameliyat sonrası hiç iz kalmaz. Protezi değiştirmeye gerek kalmadan ömür boyu kullanırsınız, patlaması söz konusu değildir.

Hasta, operasyon sonrası aynı gün hastaneden ayrılıp eve dönebilir. 2-3 günlük bir dinlenme sürecinden sonra normal hayata devam edebilir. Bir ay sonra meme tamamen doğal bir görüntü kazanır. Dokunulduğunda normal bir memeden hiçbir farkı yoktur.

- Mastopexy nedir?

Bedensel şekil bozuklukları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor, göğüslerinden şikayetçi olan kişiler kendini farklı hissederek çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorunlar, göğüs estetiği uygulaması olan Mastopexy ile kolayca gideriliyor. Mastopexy, göğüsteki fazla deriyi alıp geri kalan dokuya ve meme uçlarına yeniden şekil vererek sarkık memeleri kaldırma işlemine deniyor.

- Göğüs dikleştirme ameliyatı kimlere uygulanıyor?

Meme dikleştirme ameliyatı kişinin görünüşünü ve özgüvenini artırıyor. Operasyona karar vermeden önce hastanın beklentilerini iyice gözden geçirmesi gerekiyor. Mastopexy için en uygun adaylar sağlıklı, duygusal olarak işleme hazır ve bu ameliyatla yapılabilecekler konusunda gerçekçi düşünceye sahip kadınlardır. Genellikle en iyi sonuçla, küçük ve sarkık göğüslere sahip kadınlarda elde edilir.

Her boydaki göğüs kaldırılabilir, ama elde edilen sonuçlar ağır göğüslerde kalıcı olmayabilir. Birçok kadın Mastopexy işlemini gebelik veya emzirme sonrası talep eder. Yeni bir gebelik düşünülmesi durumunda işlemin ertelenmesi gerekir. Mastopexy gebelik ve emzirmeye engel değildir, ancak işlem sonrası gebeliklerde göğüsler eski haline döneceği için operasyonu geçersiz kılar. Yerçekimi, hamilelik, yaşlılık ve kilo değişiklikleri yeni sarkmalara neden olabilir. Bu işlem, meme protezi ile birlikte yapıldığında sonuç kalıcı olacaktır.

- Operasyonun yan etkileri var mı?

Tüm meme kaldırma operasyonlarında iz kalır. Bu izlerin daha az belli olması için bikini ve sutyen altında kalacak şekilde ayarlanır. Meme dikleştirme ameliyatının basit bir işlem değildir ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bu operasyonda da yan etki veya anestezi reaksiyonu ihtimali vardır. Mastopexy ameliyatı sonrasında seyrek de olsa kanama, enfeksiyon ve meme başında kalıcı his kaybı görülebilir. İşlem sonrası 1 haftalık antibiyotik tedavisi ile 1 aylık şişlik azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır.

Göğüs küçültme operasyonları

Gögüs küçültme operasyonlarıyla daha sağlıklı bir duruşa sahip olabilirsiniz
Vücut yapısına göre çok iri göğüslere sahip olan kişilerde zamanla fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Çok iri göğüsler kadınlarda bel, boyun ve sırt ağrısı nedenlerinin başında geliyor. Beden sağlığını büyük ölçüde etkileyen bu durum, kişinin sosyal hayatında da bazı zorluklara neden olabiliyor. Göğüs küçültme ameliyatları, büyük göğüslü kadınların hayatını daha kolaylaştırmaktadır.

Göğüs küçültme operasyonu sonrası günlük hayat, kısa sürede normale dönüyor

İri göğüslü kadınlarda sırt ve omuz ağrıları, göğüs altı pişikleri ve benzeri sağlık sorunları sık görülmekte olup, göğüs küçültme operasyonu sayesinde hem görsel hem de sağlık açısından başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Göğüs küçültme operasyonu, kişilerin günlük hayatlarına kendilerini çok yormamaları şartıyla, yaklaşık iki hafta içerisinde dönebilmelerine imkan verir. İri göğüslerinden şikayetçi olan kişi, ameliyat sonrasında bel ve sırta baskı yapan ağırlıktan kurtulmuş, kendini hafiflemiş hisseder. Göğüs küçültme ameliyatından sonra ilk birkaç gün, özellikle de hareket edildiğinde veya öksürüldüğünde bir miktar rahatsız hissedilebilir. Ameliyatı yapan doktor, ameliyat sonrası oluşması muhtemel ağrılar için ağrı kesici ilaçlar önerecektir. Ameliyat sonrasında 2 gün içinde hastanın ayağa kalkması mümkün olur, ancak yine de önlem amaçlı olarak 3-4 hafta boyunca ağır bir şeyler kaldırmaktan ve itmekten kaçınmak faydalı olacaktır.

Peki, göğüs küçültme ameliyatı nasıl yapılıyor?

Göğüs küçültme ameliyatları farklı teknikler içeriyor, ancak en sık ters T şeklinde kesi yapılan teknik tercih ediliyor. Bu insizyon areolayı çevreleyerek, aşağı uzanıyor ve göğüs gerisindeki doğal hattı takip ediyor. Ameliyatta fazla olan göğüs ve yağ dokusu alınarak, göğüs başı ve areola yeni yerine taşınıyor. Sonra her 2 yandaki göğüs dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, göğsün yeni hatları şekillendirilir. Ameliyatta çoğunlukla, göğüs başlarının kan damarları ve sinirleri kesilmeden işlem gerçekleştirilir. Dikişler genellikle areola etrafına, areoladan aşağıya dik bir hat üzerinde ve göğsün altındaki girinti boyunca yerleştirilir. Ameliyattan sonra, ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılarak dikiş korunur.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!