Meme büyültme estetiği ( silikon göğüs büyültme ameliyatı)

Meme büyültme estetiği ( silikon göğüs büyültme ameliyatı)

Meme büyültme operasyonu dünyada ve ülkemizde en popüler estetik operasyonlardan biridir. ASAP (American Society of Plastic Surgery) verilerine göre her yıl ABD’ de yaklaşık 380 bin kişi silikon ile meme büyültme operasyonu olmaktadır. Meme büyüklüğünüzden memnun değilseniz, meme büyütme estetiği alınması gerekebilen bir seçimdir.

Göğüs büyütme estetiği ile;
- Göğüslerinizin dolgunluğunu ve projeksiyonu artırılır,
- Göğüslerinizin denge ve simetrisini sağlanır,
- Dış görüntünüze ve özgüveninize pozitif yönde etki eder. Meme büyütme operasyonunda kalıcı, kesin ve en geçerli yöntem silikon meme protezlerin uygulanmasıdır.

Meme büyültme operasyonu şu durumlarda uygulanılır
1- Estetik amaçlı meme boyutunu ve hacmini küçük bulan kadınlara
2- Hamilelik veya kilo verme sonrası küçülen meme boyutunu düzeltmek için,
3- Doğumsal meme defektleri ve deformiteleri düzeltmek için, (memeler asimetrik veya hiç olmayabilir)
4- Meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu için uygulanabilir.

Genel olarak 3 tip meme protezi mevcuttur. Silikon, salin ve komposit protez. Silikon protez; içi silikon jel ile dolu dışında ise elastomer silikon bir kabuk vardır. Salin protez; içi steril serum fizyolojik ile dolu dışında ise silikon elastomer kabuğu vardır ve kompozit protezlerde ise özellikle soya yağı ve PVP gibi çeşitli dolgu maddeleri kullanılır.
Meme büyütme estetiği, sarkık meme sorunlarını gidermez. Sarkık göğüslerinizin daha dolgun görünmesini ve sarkıklığın giderilmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ile meme büyütme operasyonunu birlikte yaptırmalısınız. Meme büyütme estetiği bireysel bir işlemdir ve başkasının isteklerini yerine getirmek için yapılan bir işlem değildir, kendiniz için yapmalısınız.

Silikon meme protezlerinin, süt vermeyi zorlaştırdığı veya kansere neden olduğu şeklinde söylemler hiçbir şekilde bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Operasyon Öncesi Görüşme
Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Operasyon sonrası erken ve geç muhtemel görüntünüz hakkında size bilgi verilir.
Seçilecek silikon meme protezin tipi ve boyutu; protezin hangi bölgeden konacağı, göğsünüzde istediğiniz boyut artışı gibi ayrıntılar operasyondan önce sizin meme anatomisi, deri esnekliği ve vücut tipine bağlı olarak beraber değerlendirilerek belirlenir.
Meme protezi için gerekli kayıt belgeleri doldurulur.

Operasyon Yaşı
Amerika Birleşik Devletlerinde 18 yaş ve üzeri salin meme protezlerine, 22 yaş ve üzeri silikon meme protezlerine izin verilir. Rekonstrüktif amaçlı daha erken yaşlarda salin protezlere izin verilir.

Operasyon Zamanına Hazırlık
Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise operasyondan önce mamografi veya gerekirse ultrasonografik radyolojik tetkikler yapılır.
Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
Operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği
Protez, dört değişik alandan konulur;
1- Meme altı kıvrımı (Submammarian)
2- Meme baş altı kıvrımı (Sirkumareolar)
3- Koltukaltı (Aksiller)
4- Göbekten (Umblikus).
Protez, memede dört değişik alana yerleştirilir;
- Meme gland altı
- Dual planda
- Kas altı
- Fasya altı

Her bir uygulamanın avantaj ve dezavantajları vardır, Protezin tipi, boyutu ve yerleştirileceği alan; vücudun, memenin ve deri kalitesinin durumuna göre değişecektir.

Anestezi Türü :Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon Süresi : 1-2 saat kadar sürer.

İyileşme Süreci
Meme büyütme operasyonu sonuçları hemen görünür. Bir gece hastanede kalınır. Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı kabul edilebilir minmal düzeydedir. Erken dönemde şişlik, ödem, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk olabilir. Bunlar birkaç günde kendiliğinden geçecektir. Protez kas altına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Operasyon sonrası memeye sargı uygulanır. Eriyen dikişler atıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 hafta sonra protez normal yerine yerleşir. Hastaya 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Silikon protezleri dış darbelere oldukça dayanıklıdır. Trafik kazalarında ve delici kesici alet yaralanmaları gibi durumlarda protez delinebilir veya yırtılabilir. Operasyondan 2 ay sonra yüzü koyun yatılabilir. Silikon meme protezi, daha sonraki yapılacak mamografi ve cerrahi muayenede problem oluşturmaz.

Meme büyütme operasyonu sonrasında meme protezinin komplikasyon riskleri şunlardır:skar, kanama (hematom), enfeksiyon, meme veya meme hissi değişiklikler, geçici veya kalıcı olabilir, protez çevresinde skar dokusu oluşumuna bağlı kapsül kontraktürü, protezde sızıntı veya yırtılması (delici kesici aletle yaralanma, trafik kazası sonucu), anestezi riskleri, sıvı birikimi, kan pıhtıları, derin ven trombozu, kalp, akciğer komplikasyonları, revizyon gibi..

Meme protezlerine bağlı muhtemel komplikasyonlar olabilmesine rağmen, meme sağlığına zararı yoktur. Bağımsız tıp enstitüleri tarafından yürütülen bilimsel araştırmalarda silikon meme protezlerinin, kansere yol açtığına dair kanıtlanmış herhangi bir bağ bulunamamıştır.

Meme büyütme operasyonu sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Protezle meme büyütme operasyonu, genellikle kalıcı ve iyi sonuç veren, kişinin özgüvenini arttıran ve yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.

Meme protezlerin ileride değiştirilmesi veya revize edilmesi gerekebilir. Göğüslerinizin şekli zamanla kilo alıp vermeler, hormonal değişiklikler, gebelik, menopoz, yerçekimi ve yaşlanmaya bağlı olarak değişebilir. Silikon protezlerini taktıktan sonra meme şeklinin sonuçları kalıcı ve ömür boyu değildir. Bu durumda meme dikleştirme veya protez değişimi ile göğüslerinizde daha genç, estetik ve diri bir görünümü sağlanabilir.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Güncel Öztürk

Op. Dr. Güncel ÖZTÜRK, 1979 yılında İstanbul'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini 2003 yılında tamamlayarak tıp doktoru ünvanını almıştır. Aynı tarihte Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) tercihini plastik sanatlara yakın olan plastik cerrahi bölümünden yana yapmış ve sınavda dereceye girip, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazanmıştır. Uzmanlık eğitimi esnasında, 6 yıl olan eğitim sürecinin bir bölümünü 2006 yılında Yale University, New Haven Hospital Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı, Connecticut-ABD’ de John A. Persing, MD, FACS baş denetimi altında burun ve yüz estetiği üzerine eğitim almıştır. 2007 yılında University of Miami, Jackson Memorial Hospital Estetik, Plastik v ...

Etiketler
Meme silikonu
Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube