İki memenin şekil ya da büyüklük olarak aynı olmaması durumuna meme asimetrisi – ya da asimetrik göğüs denir. Bayanların çoğunda iki meme büyüklüğü normalde farklıdır.

Ancak bu fark rahatsız edici boyutta olursa bu durumda asimetri söz konusudur. Göğüs asimetrisigenellikle gelişim bozukluğuna bağlı olarak 12-14 yaşlarında ortaya çıkar. İki memeden biri normal diğeri az gelişmiş, küçük olabilir ya da bir meme normal boyutta, diğeri normalden daha büyük olabilir. Tedavi genellikle göğüslerin gelişimini tamamladığı 18-20 yaşlarda yapılmalıdır.

Birinci durumda yani bir memenin normalden küçük olduğu durumda silikon meme protezi ile meme büyütme ameliyatı yapılması tercih edilir.

İkinci durumda yani bir memenin normalden daha büyük olduğu durumda o tarafa meme küçültme ameliyatı yapılması uygun olur.

Bu tür operasyonlarda hastanın öncelikle muayene edilmesi gereklidir. Her hastaya uygulanan operasyon birbirinden farklıdır. Hastayla ve ailesiyle konuşulup ona göre karar verilmesi en uygun yoldur.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!