A-z: botox (botulinum toksin-a uygulamaları) yan etkileri nedir, kimlere uygulanmaz ?
A-z: botox (botulinum toksin-a uygulamaları) yan etkileri nedir, kimlere uygulanmaz ?

Botox® uygulamaları tecrübeli kişilerin elinde oldukça güvenli işlemlerdir. Estetik amaçla yüz ve boyna ait dinamik kırışıklık silmede, el-ayak ve koltuk altı aşırı terleme tedavisi için, migren tedavisinde ve diğer ortopedik, nörolojik, göz kaslarına ait ve ürolojik nedenlerle sık uygulanırlar. Uygulama yeri, tekniği, dozu, uygulama sıklığı ve uygulanan kişinin özelliklerine göre değişen oranlarda bazı "yan etkilerle" karşılaşılabilir. En sık görülen yan etkiler, enjeksiyon yerlerinde gözlenen;

· Şişlik

· Kızarıklık ( %11-25)

· Hassasiyet · Deri kuruluğu

· Baş ve/ya Boyun ağrısı ile

· Soğuk algınlığı benzeri belirtilerdir.

Eğer enjeksiyonlar doğru yerlere yapılmazsa ilaç çevre komşu bölgelere etki ederek

· Göz kapağı düşüklüğü (% 2-20) · Asimetrik Kaş · Asimetrik Gülüş ve Mimikler · Işık hassasiyeti

· Kuru ağız hissi ve kuru göz

· Aşırı gözyaşı gelmesine neden olabilir. Bununla beraber Botox® uygulamaları çok ender olarak, diğer vücut bölgelerine dağılarak Botulizm denilen sistemik belirtilere "remote effects" neden olabilmektedir. Bu durumla karşılaşıldığında zaman geçirmeden uygulamayı yapan doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

Aminoglikozid türevi Gentamisin® gibi sık kullanılan ilaçların Botox® ile beraber alınması Botulizme neden olabilir. Bu belirtiler uygulamanın yapıldığı yerden bağımsız olarak:

· Genel vücut kas yorgunluğu,

· Görme problemleri (çift görme, bulanık görme)

· Konuşma ve Yutma Güçlüğü

· Nefes almada sıkıntı

· İdrar tutamama olarak sıralanabilir.

Sık ve yüksek doz Botox® kullanımının, ilacın taşıdığı proteine bağlı olarak uygulanan kişide % 5-10 oranında oto-immun reaksiyon oluşturma riski taşıdığı bildirilmiştir. Doktorunuzu, gebelik veya emzirme durumunuz hakkında bilgilendiriniz zira bebeğinize olan etkileri henüz bilinmemektedir. Yapılan deneysel hayvan çalışmaları, hamilelikte maruz kalınan Botulinum tip-A toksininin düşük ağırlıklı doğuma ve geç kemik oluşumuna neden olduğunu göstermekte. Yukarıda sayılan istenmeyen etkilerle karşılaşmamak için Botox uygulayan kişinin deneyimli ve dikkatli çalışan bir hekim olmasını sorgulayınız. Özellikle geçirilmiş yüz estetiği operasyonlarına bağlı olarak anatomik dokuların yer değiştirebileceği ve uygulama sonrasında istenmeyen, beklenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilineceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Botox kimlere uygulanmaz ?

Botox, ilaç içinde bulunan ve bir tür protein olan insan Albüminine allerjisi olanlara,

· Myasthenia gravis, Multiple sclerosis ve Eaton Lambert sendromu gibi kas-sinir hastalıklarında,

· Hamile ve Emzirenlerde,

· 75 yaş üstü kişilere "yüksek dozda" uygulanmaz.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!