Meme dikleştirme!!

Meme  dikleştirme!!

İnsan vücudunun tüm yumuşak dokuları gibi meme dokusu da ilerleyen yaşa paralel olarak sarkmakta ve gevşemektedir. Bu durum bazı kadınlarda erken yaşlarda da görülebilmektedir. Gebelik ve emzirme gibi meme hacmini kısa sürede çarpıcı olarak değiştiren olaylar bu süreçte etkili olmaktadır. Genellikle sorun meme cildinde, içerideki meme dokusu hacmi ile orantısız bir biçimde gevşeme ve sarkma olmasıdır. Mevcut meme kitlesi de içinde bulunduğu cilt  ile birlikte aşağıya doğru yer değiştirir.

Bu sorunun giderilmesi ancak  meme dikleştirme operasyonu ile gerçekleştirilebilir. Operasyon, yer değiştirmiş meme kitlesinin ve meme ucu kompleksinin olması gereken yere taşınması ve fazla cildin uzaklaştırılması işlemidir. Bu operasyonlar meme boyutunu büyütmeye veya küçültmeye yönelik işlemlerle de birleştirilebilir. Böylece hastanın hem sarkma probleminden kurtarılması hem de dilediği boyutlarda memelere sahip olması sağlanabilir. İleri derecede sarkık memenin tedavisi sırasında yalnızca protez kullanılarak yapılan dikleştirme işlemi uygun bir yöntem değildir. Deneyimsiz ellerde hastada daha büyük ve sarkık bir meme ortaya çıkar ki bu da kabul edilemez sonuçlar doğurur. Küçük sarkık memeli hastalarda dikleştirme ve protez uygulaması yardımı ile büyütme işlemi birlikte yapılmalıdır. Bu tür ameliyatlarda hekimin deneyimli olması çok iyi sonuçlar elde edilebilmesi için zorunludur.

 

 

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Mustafa ŞENGEZER, 1951 yılında Niğde’de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimini Konya Maarif Koleji'nde bitirmiştir. Ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1978 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalı'nda tamamlamıştır. Ardından GATA Plastik Cerrahi Anabilim Dalı'nda sırasıyla Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesörlük Akademik unvanlarını almıştır. Uzun yıllar GATA Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürdükten sonra yaklaşık 7 yıl önce bu görevinden ayrılan Prof. Dr. Mustafa ŞENGEZER, halen muayenehanesinde serbest hekim olarak mesleki çalışmalarını sürdürmektedir. Prof. Dr. Mustafa ŞENGEZER, akademik kariyeri esnasında 2 yıl süreyle Amerika’da Kentucky Üniversi ...

Etiketler
Meme dikleştirme estetiği
Prof. Dr. Mustafa Şengezer
Prof. Dr. Mustafa Şengezer
Ankara - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube