Meme dikleştirme ameliyatında iz kalır mı ?

Meme dikleştirme ameliyatında iz kalır mı ?

Meme Sarkması (pitozis) Nedir ?
Yaşlanma ve dokuların bozulmasında olmasında yerçekimin etkisi çok nettir. Bazı yapısal özelliklerindekatkısıyla bayanlar, memenin boyutlarından bağımsız olarak sarkmışgöğüslere (pitozis) sahip olabilirler. Bu sarkma meme küçüklüğü ya da aşırı büyüklüğü ile bir arada bulunabilir. Meme hacmi normal ancak sarkmış göğüsler daha nadirdir. Göğüslerde sarkma; özellikle genç ve orta yaşlı kadınlarda, kendine güven sorunu yaratan estetik bir problem olarak karşımıza çıkar.

Meme Sarkmasının Nedenleri Nelerdir ?
– Doku elastikiyeti ve kalıtsal özellikler son derece önemlidir. Özellikle genç yaştaki göğüs sarkmalarında elastikiyetin bozukluğu son derece önemlidir.
– Uzun süreli sigara kullanımı cilt elastikiyetini bozan en önemli önlenebilir faktördür.
– Yer çekimi ise sürekli var olan ve önlenemez bir etkendir. Dolayısıyla devamlı sütyen kullanımı bu etkiyi bariz olarak azaltır.
– Tekrarlayan doğumlar ve uzun süreli emzirme dönemleri, göğüslerde sarkmayı arttıran en önemli faktör gibi görünmektedir.
– Fibrokistik meme hastalığı olan bayanlarda meme deformasyonları daha sık görülür.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Nedir ve Tipleri Nelerdir ?
Göğüslerde sarkma vegöğüs büyüklüğü ile bir aradaysa; bu sorun ‘Meme Kü-çültme Ameliyatı ile çözümlenebili. Zira her meme küçültme ameliyatı aynı zamanda dik-leştirme de sağlamaktadır.

Göğüslerde sarkma ve göğüs küçüklüğü bir aradaysa; meme implantı ve dik-leştirme ameliyatı bir arada planlanır. Bu işlemle aynı zamanda memeler arası asimetri ve boyut farkı da giderilebilir ve ‘Augmentasyon Mastopeksi’ adı verilir.

Nadiren yeterli göğüs dokusu varken sadece sarkmış göğüslere rastlanır. Bu durum, sadece dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı ile tedavi edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında İz Kalır mı ?
Her ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatları ve kombinasyonları iz bırakan ameliyatlardır. Ancak; iyi bir iz bakımı ile bu izler belirsiz hale getirilebilir.

İstisna olarak, sadece meme başında ve az miktar sarkmanın olduğu hallerde; meme başından yapılan kesilerle dikleştirme yapılabilir (periareolar mastopeksi) ve iz kal-maz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ve Sonrası Nasıldır ? 
Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Uygulanacak prose-düre göre 1.5-2.5 saat arasında sürer. Ameliyat sonrası ağrı beklenmez. Ancak buz komp-resi yapmak ve kanama takibini sağlamak açısından hastanın 1 gün süreyle yatırılması tercih edilir. Hasta 1 hafta -10 gün içinde normal hayatına dönebilir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Tamer Şakrak Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Yazar toplam 23 makale yazdı.

Etiketler
Meme dikleştirme ameliyatı ve sonrası nasıldır ?
Op. Dr. Tamer Şakrak
Op. Dr. Tamer Şakrak
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube