Meme  büyütme estetiği öncesi ve sonrası
Meme büyütme estetiği öncesi ve sonrası

Meme büyütme (Göğüs büyütme) estetiği; estetik ameliyatlar arasında hasta memnuniyeti açısından en başarılı sonuçlari veren, hastanın öz güvenini arttırarak, günlük hayatını da oldukça olumlu yönde değiştiren bir ameliyattır. Ancak iyi sonuçların elde edilebilmesi için ameliyatın doğru gerçekleştirilmesi kadar, ameliyat öncesi ve sonrasının iyi bilinmesi ve doğru yönlendirilmesinin de önemi büyüktür. Bu önemli aşamaları maddeler halinde belirtmenin aklıda kalıcılığı arttırdığı inancındayım. Bu kuralların bazıları tüm ameliyatlar için geçerli olmakla beraber bazılarıda sadece meme ( göğüs ) büyütme ameliyatına özgüdür.

Meme ( Göğüs ) Büyütme Estetiği Öncesi

· Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 1 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır.

· Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz

· Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ve sarımsak alınması ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.

· Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.

· Doktorunuz tarafından yapılan ölçümler sonucunda size uygun boyutta birkaç adet protez ölçü protezleri ile beraber ısmarlanacaktır .

· Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.

· Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.

· Ameliyata gelirken doktorunuzun yazdığı 2 adet elastik bandjı getirmeyi unutmayınız.

· Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Meme ( Göğüs ) Büyütme Estetiği Sonrası

· Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.

· Silikon protezler meme dokusunun altına yerleştirildiyse 2-3 gün hafif ağrılarınız olabilir. Fakat kas altı yerleştirilmiş ise ağrı biraz daha fazla olacaktır ve 5 güne kadar uzayabilir, bu dönemde kol hareketlerinin kısıtlanması ve kas gevşetici ilaç ile ağrı azaltılabilir .

· Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.

· Ameliyatınızı sabah olduysanız akşam eve gidebilirsiniz, öğleden sonra ameliyat olduysanız 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

· Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca sigara içmeyiniz.

· Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız.

· Memelerinize verilen şeklin korunması ve ameliyat sonrası kan birikimini önlemek amacıyla, ameliyat bitiminde, memeye elastik bandaj ile baskılı sargı uygulanacak ve bu bandaj 4-5 gün süre ile devamlı kullanılacaktır.

· Sargılar çıktıktan sonra 2 hafta sporcuların kullandığı sıkı sütyen kullanmanız şeklin korunması açısından önemlidir. Daha sonra normal sütyen kullanmaya başlayabilirsiniz .

· Ameliyattan sonraki 2. hafta meme masajına başlanması için ideal zaman olarak kabul edilmektedir. Meme ( göğüs ) masajınızı doktorunuzun tarif ettiği şekilde ve önerdiği miktarda yapmaya özen gösteriniz. Unutmayınız ki meme masjının doğru yapılması, ileride oluşabilecek kapsül kontraktürü gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasının önlenmesindeki en önemli aşamalardan biridir.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!