Makatta ıslaklık

Makatta ıslaklık

Makatta ıslaklık hissi genellikle çok ciddi sorun olmasa da hastayı özellikle yaz aylarında çok rahatsız edebilir. Makatın sürekli ıslak kalması zaten hassas olan makat cildinde tahrişe bu sebeple de kişide ciddi sıkıntıya neden olabilir.

Makatta ıslaklık nedenleri

Aşırı terleme ;

Bazı kişilerde terleme fazla olur. Bu durumda uygun sıklıkta makat bölgesinin tahrişini önlemek için tuvalet kağıdı veya peçete ile o alanı kurulamak gerekir.Bu kurulama işlemi sürtme tarzında değil yumuşak hareketlerle hafifçe bastırarak yapılmalıdır.Sürterek temizleme cildi tahriş edebili olur. Araya peçete konması bu nemi alabilir. Daha etkin tedavi olan botox koltukaltı terlemesi gibi makat bölgesi aşırı terlemesinde de kullanılabilir.

Makat bölgesinin kirli bırakılması

Makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı ,tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli,tuvalet kağıdı ile yine silerek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalı fazla sert sürülmemelidir.Ayrıca taharetlenirken makat temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durulmalıdır. Hem içerdiği kimyasallar hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar.

Anüs bölgesinin aşırı temizliği;

Aşırı temizlik salgıları uyarabilir, anal dermatit yapabilir.

Makatta yırtık

Kronik makat çatlağında memeler oluşur. Bu memeler genellikle çatlak tarafında ,çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen 2-3 mm bazen de 1-2 cm kadar uzundur. Bu durumda bu memelerin altında yada çatlağın tabanında salgı olaşabilir.

Basur

Makatın tam çıkış bölgesinde yerleşmiş olan ve her insanda bulunan damarlardan oluşmuş yastıkçıklardır. Bu yastıkçıkların görevlerinden biri de kalın bağırsağın içini kayganlaştıran sıvının makat derisine bulaşmasını önlemektir. Mukus özellikle makat çevresi bölge için tahriş edici olup bu bölgede kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır. Hemoroid yastıkçıklarını oluşturan damarlardaki dolaşım bozukluğu hemoroidal hastalık gelişmesine neden olmaktadır.Bu yastıkçıkların dışarı çıkması ile kalın barsak mukusunun anüs ve çevresine bulaşmasına buda ıslaklık ve kaşıntıya neden olmaktadır. İçerdeki basur memelerinin dışarıda kalması bağırsak salgısının cildi ıslatmasına neden olur

Anal Fistül

Sürekli akıntı olan bir kanal vardır. Bağırsağın içi ile deri arasında boru şeklinde açıklık olur, içerden sürekli kirlendiği için dışarıdaki delikte akıntı olur.

bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü (perianal fistül, anorektal fistül, anal fistül)denir. Makatta siğil

Siğilin salgısı akıntı gibi etki yapar.

Anüs apsesi

Patladığında akıntı yapar ve bir süre devam eder.

Makat kanseri

Bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor. Bu salgılarda kanlı akıntı yapabilir.

Anüste sarkma

Ikınırken dışarı çıkan parçanın yaptığı salgı olur, fazla ıkınılmamalı ve çıkan kısım içeri itilmelidir.

Gaz dışkı kaçırma

Kaçırılan maddeler cildi tahriş eder.

Egzama

Tüketilen gıdalar kurdeşen yapabilir bu da cilt salgısına neden olur.

İltihabi barsak hastalığı

Kolitis ülseroza hastalığında kanlı dışkılama olur ve çok sık tuvalete gidilir bu da nemlenme yapabilir.

Mayasıl (anal dermatit);

Daha çok kaşıntı olur ancak ilerlediğinde nem de rahatsız edici düzeylere çıkabilir, az miktarda kanama olabilir.

En belirgin bulgu kaşıntıdır, kaşıyarak yapılan tahriş ciltte sıyrılmalara sebep olur, bu sıyrıklardan salgı akar. İlaçla tedavi edilir. Anal dermatit tedavisi için üretilen pruzon merhem 2-3 günde kaşıntı ve ıslanma hissini yok eder. Kortizon içeren merhemler kullanılabilir ama uzun süre kullanım gerekebileceğinden daha çok yan etkisi olmayan bitkisel kortizonlar tercih edilir.

Op.Dr.Atilla KAYA

 

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Atilla Kaya

Op. Dr. Atilla Kaya, 1961 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk, orta ve liseyi Malatya'da bitirerek lisans öncesi eğitimini tamamlamıştı. 1980 yılında üniversitesi sınavını kazanarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini başlamıştır ve lisans eğitimini 1986 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanını almıştır. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasını tamamlamıştır. Yandal eğitimini Genel Cerrahin’in alt branşı olan Proktoloji (Hemoroid ve Kıl Dönmesi) alanında yapmıştır. Mardin Nusaybin Akarsu Nahiyesi Sağlık Ocağı, Ankara Gölbaşı Belediye Tabipliği, İstanbul Samatya Hastanesi, Ankara Elmadağ Devlet Hastanesi ve Osmaniye Devlet Hastanesi’nde görev yapmıştır. Op. Dr. Atilla Kaya, birçok hastane ve klinikte çalışmıştır. 2006 yılından itibaren ortağı olduğu Medicalart Cerrahi Kliniği'nde çalışmalarını ...

Etiketler
Anal fistül neden olur
Op. Dr. Atilla Kaya
Op. Dr. Atilla Kaya
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube