Leke dermatalojide sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Ancak leke tedavisi düşünülenin aksine çok da kolay değildir. Lekenin büyüklüğü, koyuluğu, kaç senden beri var olduğu ya da doğum sonrası gelişmiş olması tedaviyi etkileyen unsurlardır. En çok güneş gören bölgelerde ve güneş koruyucusuz yaz tatilleri sonrası gelişir. Yine özellikle güneş altında çalışmak zorunda olan kişilerde çok görülür. Yanlış kullanılan kremler, iritasyon yapan krem ve solüsyonlar sonrasında da yüzde leke gelişebilir. Tedaviye en dirençli leke ise doğum sonrası kadınlarda yüzde görülen lekedir.

Leke bir hastalık olmayıp kozmetik bir sorun olduğu halde insanların sosyal yaşamını ve ruh hallerini çok ciddi etkileyen bir durumdur. Çok insan lekelerinden çok rahatsız oldukları için lekelerini kapatmak için fondöten, pudra gibi yanlış ürünler kullanarak ciltlerine çok daha zarar vererek sivilce ya da egzamaların gelişmesine, cilt kalitelerinin bozulmasına yol açarlar. Lekenin en doğru tedavisi için en sağlıklı yol bir cilt doktoruna başvurmaktır.

LEKE TEDAVİSİNDE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR

COSMELAN İLE LEKE TEDAVİSİ En etkili leke tedavisi yöntemi Cosmelan yöntemidir. Leke tedavisi için mucize olan, biz hekimleri bile şaşkınlığa düşüren Cosmelan leke tedavisi yöntemi lekeyi çok kısa sürede yok eder. Tabiki tüm leke tedavi yöntemlerinde olduğu gibi tedavinin en önemli parçası düzenli güneş koruyucu kullanmaktır.

KİMYASAL PEELİNG İLE LEKE TEDAVİSİ Kimyasal peeling de leke tedavisinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Hekimin seçeceği bir peeeling solüsyonu tüm yüze uygulanır. Bu yöntemle leke tedavi olurken aynı zamanda cilt yenilenmiş ve tazelenmiş olur. Yani kimyasal peeling yöntemi ile leke tedavi edilirken cilt gençleştirme işlemi de yapılmış olur.

LAZER İLE LEKE TEDAVİSİ Fraksiyonel lazer ile leke olan bölge hekimin belirleyeceği dozla taranır. Bu taranan bölge bir hafta içinde hafif kabuklanıp dökülür ve leke tedavi edilmiş olur. Leke tedavisinde fraksiyonel lazer yöntemi son derece etkilidir. Tüm yüzde yaygın leke var ise tüm yüz taranarak leke tedavisi yapılırsa kimyasal peeling ile leke tedavisinde olduğu gibi cilt gençleştirme de aynı seansta tamamlanmış olur.

Altıniğne radyofrekans lazer; Çoğunlukla Cilt Gençleştirme Tedavisi uyguladığım Altıniğne radyofrekans lazer sonrası hastaların cilt lekelerinin

tedavisinde de çok etkili olduğunu gördük.

KREMLERLE LEKE TEDAVİSİ Leke tedavisinin en önemli parçası sabah ve gündüz saatlerinde en az SPF50+ güneş koruyucuyu tüm yüze bilhassa lekeli bölgelere kullanılmaktır. Akşam için ise sadece lekeli bölgelere hekimin bilgisi ölçüsünde leke açıcı kremler, serumlar veya yine hekimin hazırlayacağı karışımlar lekeli bölgelere uygulanarak tedaviler desteklenebilir.

LEKE TEDAVİSİ SONRASI BAKIM NASIL OLMALIDIR

Leke tedavisi için yapılan işlemler sonrasında hekimin önereceği cilt yenileyici epitelizan ve yara iyileştirici kremler hastaya önerilir. Hastanın güneşten korunması tedavinin en önemli parçasıdır. Tabiki sabah ve gündüz saatlerinde yine hekimin önereceği 50+ güneş koruyucu kremin kullanılması çok önemlidir.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!