Kızlık zarı dikimi - fleb yöntemi

Kızlık zarı dikimi - fleb yöntemi

Kızlık zarı kadın genital organı olan vajina girişinin yaklaşık 2 cm gerisinde bulunan ince, zarsı bir yapıdır. Kızlık zarının bilinen herhangi bir görevi ya da fonksiyonu bulunmamaktadır. 

Bizim toplumumuz gibi doğu kültüründe kızlık zarı bekaretin simgesi olarak kabul edilmekte ve bu yüzden de büyük önem kazanmaktadır. İlk gece cinsel ilişki ile oluşan kızlık zarının yırtılmasına bağlı olan kanama bekaretin ve saflığın, el değmemişliğin simgesi olarak kabul edilmektedir . . .

Kızlık zarı tamiri birkaç yöntemle yapılmaktadır . Bunlar arasında en sık kullanılanlar kalıcı yöntem de denilen fleb yöntemi ve basit olarak uc uca dikerek yapılan birleştirme tekniğidir. Bu yöntemle yapılan  ( Fleb Tekniği ) kızlık zarı dikiminde etraftaki dokulardan alınan mukoza parçası ile yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilmektedir. İşlem sonrası ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kanama meydana gelecektir. Bu tip tamirde kaç kez cinsel ilişkiye girildiği veya kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir. Daha önce doğum yapanlara veya kürtaj olanlara da bu yöntemle kızlık zarı tamiri yapılabilmektedir.

Basit teknikte ( uc uca birleştirme) ise kızlık zarı geçici olarak yırtılan uclardan birbirine dikilir ve cinsel ilişki ile bu bölgeden yırtılma olur, kanama meydana gelir…Bu işlem evlenmeden 2-3 gün önce yapılmalıdır, aksi halde kanama meydana gelmeyebilir . . .


 

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Korkut Arslan

Op. Dr. Korkut ARSLAN, lisans öncesi öğrenimini 1992 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde bitrmiştir. Ardından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi esnasında Köln Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde ve Wayne State Üniversitesi - ( Detroit, MI, USA) Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde çalışmalar yapmıştır. 2005 - 2009 yılları arasında İstanbul'da özel bir hastanede çalışmış olan Op. Dr. Korkut ARSLAN, 2009 yılında Şanlıurfa' da askerlik vazifesini yerine getirmiştir. 2010 yılından beri İstanbul'da bulunan özel muayenehanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak mesleki çalışmlarını sürdürm ...

Etiketler
Vajina
Op. Dr. Korkut Arslan
Op. Dr. Korkut Arslan
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube