Lazerle diş beyazlatma nedir

Lazerle diş beyazlatma nedir

Diş, hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok renk, şekil, konum bo­zuklukları kolaylıkla çözümlenebilmektedir. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching) işlemi, yaklaşık 1 saat süren lazerli uygulamayla yapılabilmektedir.

Beyazlatma (bleaching) işlemleri nedir?

Beyazlatma, dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklendirmeleri silme işlemidir. Çeşitli beyazlama yöntemleri mevcuttur. Evde uygulanan beyazlatma yöntemi hekim kontrolünde olmadığından, diş etlerine zarar verebileceğinden ve 1 -2 hafta sürebileceğinden tercih edilmiyor. Tıpta uygulanan yöntemlerden "KTP Laser Bleaching Sistemi" son yıllarda gönül rahatlığıyla kullanılıyor. Hem sonucu yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede alındığından, hem de hastaların büyük bir çoğunluğu hassasiyet duymadıklarından bu sistem çokça tercih ediliyor.

Diş Renklenmesinin nedenleri nedir?

Her bireyin diş rengi de, göz, cilt, saç rengi gibi farklı­lık göstermektedir. Yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, kırmızı şarap, sigara vb.) tüketimi, bazı antibiyotiklerin hamilelik ve çocuklukta kullanımı, çarpma, sinir dejenerasyonu, fazla florid kullanımı, kaplamalar ve dolgular dişlerde renklemeye yol açabilir. Sağlıklı dişlere sahipsek, lazer bleaching daha beyaz ve doğal gülümseme için ideal bir çözümdür.

Diş Beyazlatma Yöntemi Herkese Uygulanabilir mi?

Yapılan muayenede öncelikle dişeti tedavileri tamamlanır. Daha sonra beyazlatmaya geçilir. Ancak hamile, loğusa ve çocuk hastalar üzerinde yeterli çalışma olmadığından, beyazlatma işlemi ertelenir.

Dişlerin Rengi Kaç Ton açılabilmektedir?

Bu sistemde dişlerin rengi 2 - 3 ton açılabilmektedir.

Uygulama süresi ne kadardır?

Tedavi yaklaşık 1 saat sürer. Genellikle hastalarda tek seanslık uygulama yeterli olmakta. Ancak tetrasiklin renkleşmesi, gri dişli, sigara kullanan ve boyayıcı madde içeren gıdaları çok tüketen hastalarda 2'inci veya 3'üncü seansa gerek duyulabiliyor.

Sistem nasıl etki ediyor?

"Lazer Beyazlatma Sistemi" dişlerin diğer beyazlatma sistemlerinden farklı olarak sadece dişin yüzeyinin değil, iç yapısının da foto kimyasal bir etkiyle beyazlatılmasını sağlamaktadır. Yani bu beyazlatma yöntemi, diğer tüm beyazlatma yöntemlerinden üstün olarak dişin moleküler yapısında yarattığı tepkimelerle, yüzeysel olmayan ve kalıcı ve bir beyazlatma sunmaktadır.

Beyazlatma sırasında hasta acı duyar mı?

Hayır, hasta ağrı duymadığından, anesteziye de gerek olmamaktadır.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Uygulamanın bitiminden sonra beyazlık ne kadar kalıcıdır?

Beyazlatma işlemi tek seferde uygulanıp, ömür boyu süren bir tedavi yöntemi değildir. Belirli aralıklarla tekrarlanmasında fayda vardır. Aslında bu sürenin uzunluğu, hastanın ağız hijyenine, boyayıcı gıdaların aşırı tüketilmemesi ve sigara kullanılmamasına bağlı olarak değişmektedir.

Bu işlem Güvenli midir?

Evet! Yapılan araştırmalara göre, dişlerin lazer yöntemiyle beyazlatılması, lazer kullanımı hakkında özel eğitim almış diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.

Tedavi sonrası dişlerde herhangi bir sorun olabilir mi?

Bazı hastaların, ilk 24 saat içinde dişlerinde çok az hassasiyet duydukları alınan notlar arasında dikkati çekmektedir.

 

 

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Dt. Laçin Berber

Dr. Dt. Laçin BERBER, lisans öncesi  öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nde başladığı lisans eğitimini 1996 yılında tamamlayarak Diş Hekimi unvanı almıştır. 1997-2004 yılları arasında yine aynı üniversitede “Kronik periodontitisli bireylerde periodontal başlangıç tedavisine ek olarak sistemik minosiklin-HCL uygulamasının klinik ve biyokimyasal sonuçlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi” başlıklı tezi ile doktora derecesini ve Dr. Med. Dent unvanını almıştır. 2007 yılında Newyork’da American Board of Periodontology’nin başkanının davetlisi olarak, çalışmalar yapmış olan Dr. Dt. Laçin BERBER'in Hamilelik, ergenlik, menapoz, sistemik ve lokal antibiyotik kullanımı, periimplant sağlık ve implantlar, implant ve dişler etrafında papil rekonstrüksiyonu, ileri periodontitisli hastalarda implant uygu ...

Dr. Dt. Laçin Berber
Dr. Dt. Laçin Berber
İstanbul - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube