Günümüzde lazer yardımlı liposuction işlemi için geliştirilen lazer cihazları, lipolizi yani yağ parçalanmasını sağlamak ve aynı zamanda oluşan potansiyel boşluğun hızla iyileşmesi ve cilt kalitesinin artması açısından lazer ile cilt sıkılaştırması yapmak mümkündür.

Lazer Lipoliz Mekanizması Nedir?

Lazer Lipoliz yönteminde, lazer enerjisinin yağ dokusu içerisine bir fiberoptik aracılığıyla gönderilip; parçalanması ve hasarlanması esasına dayanır.

Fototermal etki ile seçici olarak yağ hücre zarında hasar oluşturularak, yağların parçalanması ve çalışılan alandan kalıcı olarak yok edilmesi söz konusudur. Sadece cilt altında biriken yağı yok etmekle kalmaz aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini artırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini de sağlar.

Teknik olarak bakıldığında; Lazer Lipoliz işleminin uygulandığı bölgede temel olarak 3 etkisi vardır. Lazer Lipolizde lazer ışığının kanülden çıktığı bölgedeki Fotomekanik etki sonucu bu bölgedeki yağ hücrelerinin zar bütünlüğü bozulur. Hücrelerin içerdiği yağ, hücreler arası alana akar.

Bu düşük viskoziteli içerik istenirse vücudun doğal yollardan dışarı atması için o bölgede bırakılabilir yada ince bir kanül yardımıyla düşük bir basınçla emilerek dışarı alınabilir.

Fotomekanik etkinin oluştuğu alanın hemen dışındaki alanda Fototermal etki ile bu bölgedeki ince damarlarda koagülasyona (pıhtılaşma) neden olur. Bu etki sonucu işlem sırasında yada sonrasında kanama görülmesi engellenerek uygulama sonrasında morarma olmaması sağlanır.

Fototermal etkinin oluştuğu alanın hemen dışında kalan alanda ise Fotostimülasyon etkisi yaratır. Bu etkinin görüldüğü alanlarda ise kollajen sentezi uyarılarak yeni bağ dokusu oluşumu sağlanmış olur. Bu etki sonucunda uygulama yapılan ciltte belirgin bir toparlanma ve gerilme elde edilir.

Lazer Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Lazer liposuction, vücutta yağın olduğu her bölgeye uygulanabilmektedir. Karın, bel, sırt, basen, bacaklar, diz çevresi, boyun, kollar uygulama yapılabilen yerlerdir.

Lazer Lipoliz ve Lazer Liposuction arasındaki farklar nelerdir?

Lazer lipolizde, klasik liposuctiondaki gibi yağ hücreleri vakum yardımıyla emilmez. Bu anlamda az ve orta derecede kontür bozukluğu yaratan bölgelerde sadece yağ hücrelerini lazer yardımıyla parçalamak yeterlidir. Parçalanan yağ hücreleri lenfatik dolaşım yardımıyla vücuttan uzaklaştırılacak, bölge yapılan lipolizin miktarına göre 1-3 ay içinde vücutta şekillenme ortaya çıkacaktır.

Lazer liposuction da ise, lazer yardımıyla parçalanan yağ hücreleri, vakum eşliğinde vücuttan uzaklaştırılır. Yapılma nedeni çalışılan alanda daha fazla yağ birikimi ve şekil bozukluğu olmasıdır.

Her iki işlemde de, lazer ile cilt sıkılaştırma işlemi yapılarak, iyileşme ve vücut şekillendirme süreci hızlandırılır.

Lazer ile Cilt Sıkılaştırma Nedir?

Şekil bozukluğu ve ya yağ birikimi olan vücut bölgesinde, cilt altı kollajen ve elastin liflerinin fototermal etki ile tetiklenerek; seans anında %30 kadar kısalmasını sağlar. Takibinde 6 ay süren, kollajen ve elastin liflerinde yeniden yapılanma ve yeni liflerin sayısında artış meydana gelir. Sonuç olarak ciltteki sarkma ve düzensizlik giderilmektedir.

Kişinin problemine yönelik olarak, cildin sarkma derecesi çoğu zaman tek seansta giderilmekte, ancak daha ileri dereceli olgularda 6-8 ay sonra yapılacak ek bir seans ile toparlanma derecesi arttırılmaktadır.

Bu İşlemin Avantajları Nelerdir?

Laser liposuction‘ın pek çok avantajı bulunmaktadır. İşlem sırasında hemen hemen hiç kanama olmamakta, yağ hücrelerinin zarı lazer ile tahrip edilerek içlerinde bulunana depo yağların sıvılaşıp akması sağlanmaktadır.

Bu da işlem sonrası morluk olmayacağı ve ya çok az miktarda olabileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca sadece yağ hücrelerini etkilediği için etraf dokulara, damar ve sinirlere zarar vermemektedir.

İstenilen bölgeden yağ almayı daha homojen (eşit dağılımlı) bir hale getiren laser liposuction uygulaması, bu özelliği itibariyle yüzey düzensizliklerinin oluşmasını da engeller.

Laser liposuction işleminin 1. evresinde yağ hücreleri parçalanmakta; 2. evresinde cilaltı dokular termal etki ile uyarılarak sıkılaştırılmaktadır.

Uygulama esnasında dahi kollajen lifleri %30 oranına kadar kısalmakta, uygulama sonrasında 6 ay bu etki artarak devam etmektedir.

Sonuç olarak yağ aldırma ve cilt sıkılaşması aynı anda tek seansta elde edilebilmektedir. Bu özelliği ile laser liposuction diğer tekniklere üstünlük gösterir.

Lazer Lipoliz ve liposuction Adayları:

Bir veya birkaç bölgesinde az veya orta düzeyde yağ fazlalığı

Boyun ve yüz cildinde gevşeklik ve çene altında yağlanma ve sarkma

Kol içinde yağlanma ve ciltte gevşeklik

Bacak içinde yağlanma ve ciltte gevşeklik

Erkekte meme büyümesi – jinekomasti- operasyonlarında

Koltukaltı terlemesinin kalıcı olarak giderilmesinde kullanılmaktadır.

Lazer Liposuction Nasıl Bir Anestezi İle Uygulanılır?

Çok küçük alanlar lokal anestezi ile, daha geniş alanlar lokal anestezi ve sedasyon desteğiyle yapılmaktadır.

Dolayısıyla hasta uygulamadan sonra hemen gidebilir ve normal hayatına geri dönebilir.

Lazer Liposuction Sonrasında Neler Görünür?

Operasyon sonrasında genellikle ağrı hemen hemen hiç ya da minimal olmaktadır. Minimal ağrılar ağrı kesiciler ile geçebilecek düzeydedir. Morluk hemen hemen hiç olmamaktadır.

Lazer liposuction ameliyatı sonrasında şişlik olabilmekte, bu şişlik 15-20 gün aralığından kendiliğinden yok olmaktadır.

Vücudun şekli 1 ay sonra kendini gösterir, 3.ayda daha iyi bir hal alır, son halini alması 6 ay sürmektedir. Operasyondan sonra yaklaşık 20 gün korse kullanmak yeterli olmaktadır.


Adana Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!