Lazer epilasyon; uygulamanın yapılmasına, seçilecek olan lazerin tipine, lazer doz ve enerjisine ve seans sayılarına uzman doktorun karar vermesi gereken tıbbi bir işlemdir. Lazer epilasyon yaptıracağınız yerde uzman doktor muayene isteğiniz ve uygulanacak lazer hakkında bilgi istekleriniz sizin YASAL HAKKINIZ dır.

Lazer nasıl etki göstermektedir?

Lazer epilasyonda, seçici fototermoliz (ışıkla oluşturulan ısı hasarı) denilen yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemde uygulama alanına kıl köklerini yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek lazer enerji miktarı milisaniyeler içerisinde gönderilmektedir. Lazer ışınımı kılın kendisinde ve köklerinde, kökler çevresindeki besleyici damarlarda ısı enerjisine dönüşerek kök hücrelerinin kalıcı termal (ısı) hasar görmesini sağlamaktadır.

Lazer cilde ve vücuda uygulama sırasında veya sonrasında zarar verir mi?

Lazer enerjisinin kıllar dışında derinin diğer yapılarına ve vücuda bildirilmiş hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Kanserojen olmadığı, deri ve iç organlara uzun süreli takiplerde yan etkisi olmadığı dünya sağlık örgütleri tarafından onaylanmıştır. Kullanılan cihazların çoğu cilde dokunmadan uzaktan atış yaptığı için hiçbir hijyen kaygısı taşımazlar.

Lazer kimlere ve hangi bölgelere yapılabilir?

Lazer gebelik dışında kadın ve erkekte, 12 yaş üzerinde her yaşta ve istenmeyen tüylerin olduğu her bölgeye uygulanabilir. Bununla birlikte kadın hastalarda adet düzensiliği, çene altında tüylenme ve akne oluşumu, vücutta daha önceden kıllanma problemi olmayan alanlarda yeni kıllanma meydana gelmesi gibi durumlarda alta yatan hormonal hastalık yada yumurtalık kisti gibi durumlar öncelikle araştırılmalı eğer normal sonuçlar varsa epilasyon işlemine başlanılmalıdır. Aksi taktirde beklenen sonuçların alınamayabilecği bilinmelidir. Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi ve koyu renk kılları olanlardır. Ancak daha derine ulaşan lazer sistemleri ile çok koyu cilt rengine sahip olan kişilere de epilasyon uygulaması güvenle yapılabilmektedir.

Lazer epilasyon her cilt rengine uygulanabilir mi ?

Yukarıda da belirtildiği gibi lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt renkli ve tüyleri koyu renk olan kişilerdir. Ancak kullanılan Ruby ve Nd: YAG lazerler (daha derin dokulara ulaşan lazer tipleri) ile çok koyu cilt rengine sahip olanlar kişilerde de üst deri tabakaları korunarak başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kıl artışının hormonal bir soruna bağlı olduğu düşünülürse neler yapılabilir?

Bazı kişilerde kıl sorunu hormonal nedenlere bağlı olabilmektedir. Özellikle adet düzensilikleri, çene altında sivilcelenme artışı, daha önce kıllanma olmayan bölgelerde kıllanma artışı ya da mevcut kıllarda kalınlaşma ve yoğunlaşma olan kadınlar da mutlaka hormonal değerlendirme ve yumurtalık kisti için ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Eğer hormonal bozukluk veya yumurtalık kisti/polikistik over hastalığı (PCOS) tesbit edilirse kalıcı netice alınabilmesi için lazer epilasyona mutlaka tıbbi tedavi ile eş zamanlı olarak veya sonrasında başlamalıdır.

Lazer epilasyon uygulaması ne kadar sürmektedir?

Uygulama bölgesine göre değişmektedir. Örneğin üst dudak 1 – 2 dakika sürerken tüm sırt 1 saat sürebilmektedir.

Lazer epilasyon uygulaması ne sıklıkla yapılmaktadır?

Koltukaltı, bikini ve yüz bölgesindeki kıllar için her 4-6 haftada bir seans, kollar, bacaklar, sırt ve göğüste yaklaşık her 2 ayda bir seans uygulanmaktadır. Bu süreler hastaya göre değişebilmektedir. Bazen aralarda kontol seansları da yapılabilmektedir.

Lazer epilasyon uygulaması sırasında ağrı/acı hissedilir mi?

Lazer epilasyon uygulama bölgesine göre değişmekle birlikte deride ısı ortaya çıkardığı için uygulama bölgesinde hafif yanma ve paket lastiğin çarpması gibi bir basınç hissine neden olmaktadır. Bu his uygulama bölgeleri arasında değişiklik göstermektedir. Göz çevresi ve üst dudak gibi alanlar diğer bölgelere göre daha hassastır. Ancak bu his lokal anestezi gerektirmeyecek kadar azdır. Ayrıca lazerde kullanılan lokal soğutucu sistemler size daha konforlu işlem yapmamızı sağlamaktadır.

Lazer epilasyon için tek seans yeterli midir, kaç seans uygulanmalıdır?

Vücut kılları anajen, katajen ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır. Seanslar, kökler aktif faza girdikçe, 4-6 hafta aralıklarla ya da tüyler çıktıkça yapılır. Her kıl farklı evrede olduğu için genelikle 2. haftada rötüş işlemi uygulanır. Toplam işlem sayısı vücut bölgesine göre değiştiği gibi, genetik faktörler, yaş, cinsiyet, hormonal profil gibi özelliklerinize bağlı olarak da farklılıklar gösterir.

Tedaviden sonra deride ne gibi değişiklikler gözlenir?

Bazı ciltlerde hafif kızarıklık ile yanma hissi ve kıl köklerinin lazer enerjisinden etkilendiğini gösteren hafif kabarıklık ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak bunlar 1-3 saat içerisinde hassas ciltlerde 1-2 gün de kaybolmaktadır. Böyle hastalarda uygun nemlendiriciler önerilmektedir. Bazen alerji ilaçları (kaşıntı ve kızarıklığı giderebilmek için) gerekebilmektedir. Lazer epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; bir saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir. Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabuklanma ve sivilce oluşabilir ve bunlar tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçmektedirler. Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzarlar veya kendiliğinden yada el ile tutularak çekildiğinde kolayca dökülürler. Kıl yoğunluğu her seansta ortalama %10-20 oranında kalıcı olarak azalır, fark ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görülebilir. Seanslara düzenli devam edildiğinde ilk seanstan sonra kıl sorunu azalmaya başlayacaktır.

Tedaviden sonra neler yapılmalı?

Lazerden hemen sonra günlük aktivitelere hemen dönülebilir. Normal uygulanan cilt bakımları, yıkama ve makyaj ürünleri kullanılabilir. Ancak peeling, ağda, kese, yoğun cilt bakımları solaryum gibi cildi soyan veya tahriş eden işlemlerden hem lazer öncesinde hem de sonrasında 2 hafta süreyle uzak durulmalıdır. Lazerde hassasiyet gelişen kişiler için doktorunuz lazer sonrası kısa süreli kullanılacak ilaçlar önerebilir ve bazı kozmetik ürünlerde kısıtlamalar getirebilir. Lazer sonrası güneşten 2 hafta süre ile 2 saatte bir olacak şekilde yüksek koruma faktörlü koruyucularla ve giysilerle korunulmalıdır.

Lazer epilasyon uygulamasından sonra işlem bölgesindeki tüylere ne olur?

İşlemden sonraki 3 gün içinde lazerlenmiş olan tüyler yavaş yavaş yüzeye çıkar ve dökülmeye başlarlar. Tüylerin yüzeye çıkması yeniden büyüme değildir. Köklerin içindeki tüylerin dökülmeleri için gereken bir süreçtir. Dökülme tamamlandıktan sonra o bölgede birkaç hafta süreyle yeni kıl çıkmaz. Yani harap olan kökten tekrar kıl çıkma olasılığı düşüktür. Yeni çıkan tüyler yukarıda da bahsedildiği gibi anajen evreye geçiş yapan diğer kıllardır, bu sebeple genellikle 2-3 hafta sonra rötüş işlemi yapılmaktadır.

Lazer Epilasyonda sonuçlar kalıcı mıdır ?

Yüksek güçteki lazerler ile etkin dozlarda yapılan bilinçli tedavilerde bir bölgede bitmiş bir tüylenmenin yeniden başlaması olası görünmemektedir. Dolayısıyla belli bir seansın sonuncu seans olup olmadığını anlayabilmek için sonuncu işlemden sonra 1 yıl beklemek gerekebilir. Bir yıl sonra tüy çıkması halinde ise bu, sonucun kalıcı olmadığına değil, tedavinin henüz bitmemiş olduğuna işaret eder. Hormonal nedenli tüylenme vakalarında yeniden bir hormonal düzensizlik meydana gelecek olursa yeniden tüylenme artışı görülmesi beklenen bir sonuçtur.

Erkeklerde lazer epilasyon yapılır mı, sonuçları nasıldır?

Erkekler, lazer epilasyon uygulamalarında kadınlara göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler.Avantajları,erkekler lazere çok iyi yanıt verirler ve çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. Dezavantajı ise yüksek erkeklik hormonları nedeniyle uzun vadede lazer epilasyonun etkisini azaltarak tekrar uygulamaya ihtiyaç duyabilmeleridir. Özellikle elmacık kemiği, kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler ve batıklar, omuz, sırt ve göğüs bölgelerindeki kıllardan şikayetçi olan erkekler, lazer epilasyon yöntemiyle istenmeyen kıl ve batıklardan kalıcı olarak kurtulabilmektedirler.


İzmir Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!