Kuyruk sokumu vücudumuzdaki omurga kemiklerinin en alt kısmıdır. Bu bölgeye halk arasında poçik , büzdüm, tıp dilinde ise koksiks denir.

Oturmaya ve yük taşımaya yardımcı olmak, yapışan kas ve bağlar yardımı ile alt karın organlarına destek olmak.kuyruk sokumunun ana görevidir.

Hastalık nasıl oluşur?

Koksiks üzerine düşme,doğum,uzun süre sert yerde oturma gibi travmalar o bölge de enfeksiyon,tümör oluşumu ve yakın organların hastalıkları sonucu oluşur.

Eğer travmalar sonucu oluşan ağrı kronik hale geçtiyse buna koksigodini denir. Eğer ağrı 8 hafta boyunca devam etmişse, bu hastalık oluşmuştur.

Neden Ağrı Olur:

Travma sonucu oluşan ve devam eden ödem ve kreçlenme sonucu ağrı oluşur.

En Önemli şikayetler nelerdir?

Otururken,büyük tuvalet yaparken ve cinsel ilişki esnasında ağrı,rahatsızlığın en önemli 3 şikayetidir.Hastaların bir kısmı şikayetlerini söylemeye utanır,bir kısmı da gerçekten başka şikayetlerle başvurur.Hasta,oturması bozulduğu için genellikle bel,kalça ve uyluk ağrısı ile uzmana başvurur.İleri sorgulama ile gerçek şikayet bulunur.

Kimlerde Daha Çok Görülür:

Kadınlarda 4 kat daha fazla görülür.Zayıf olanlar daha yatkındır.

Psikolojik Etkisi Var mıdır?:Bazı doktorlar bu hastalığın önemli bir kısmının psikolojik olduğunu söylerler. Ancak bu hastalık,özellikle genç hastalarda,önemli psikolojik sorunlara neden olur.

Nasıl Tanı konulur?

Muayeneden sonra mutlaka rötgen ,MR ve/veya bilgisayarlı tomografi yapılmalıdır. Çünkü yakın organların hastalığı ile karışabildiği için pelvis içi organlarının hastalıklarından ayırt etmek şarttır.

Nasıl tedavi edilir?

İlk tedavi hastalığın kronik hale gelmemesi için bu bölgenin yükten korunması ve ilaçlardır. Bu amaçla oturma simidi ve anelzejik ilaç kullanmak temel tedavidir.Eğer bu önlemlerle geçmemişse, bundan sonraki tedavi tartışmalı ve karmaşıktır.Daha çok tercih edilen bu bölgedeki enflamasyonu azaltıcı tedavi (sferid,analjezik vs.)eğer geçmiyorsa cerrahi tedavidir.

Hastaların yalaşık % 25 kadarı cerrahi tedaviye ihtiyaç duyar. Cerrahi tedavisi de oldukça başarılıdır.


İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!