Kuyruk sokumu ağrısı:koksigodini

Kuyruk sokumu ağrısı:koksigodini

Kuyruk sokumu vücudumuzdaki omurga kemiklerinin en alt kısmıdır. Bu bölgeye halk arasında poçik , büzdüm, tıp dilinde ise koksiks denir.

Oturmaya ve yük taşımaya  yardımcı olmak, yapışan kas ve bağlar yardımı ile alt karın  organlarına destek olmak.kuyruk sokumunun ana görevidir.

 Hastalık nasıl oluşur?

Koksiks üzerine düşme,doğum,uzun süre sert yerde oturma gibi travmalar o bölge de enfeksiyon,tümör oluşumu ve yakın organların hastalıkları sonucu  oluşur.

Eğer travmalar sonucu oluşan ağrı kronik hale geçtiyse  buna koksigodini denir. Eğer ağrı 8 hafta boyunca devam etmişse, bu hastalık oluşmuştur.

 Neden Ağrı Olur:

Travma sonucu oluşan ve devam eden ödem ve kreçlenme sonucu ağrı oluşur.

 En Önemli şikayetler nelerdir?

Otururken,büyük tuvalet yaparken ve cinsel ilişki esnasında ağrı,rahatsızlığın en önemli 3 şikayetidir.Hastaların bir kısmı şikayetlerini söylemeye utanır,bir kısmı da gerçekten başka şikayetlerle başvurur.Hasta,oturması bozulduğu için genellikle bel,kalça ve uyluk ağrısı ile uzmana başvurur.İleri sorgulama ile gerçek şikayet bulunur.

 Kimlerde Daha Çok Görülür:

Kadınlarda 4 kat daha fazla görülür.Zayıf olanlar daha yatkındır.

Psikolojik Etkisi Var mıdır?:Bazı doktorlar bu hastalığın önemli bir kısmının psikolojik olduğunu söylerler. Ancak bu hastalık,özellikle genç hastalarda,önemli psikolojik sorunlara neden olur.

Nasıl Tanı konulur?

Muayeneden sonra mutlaka rötgen ,MR ve/veya bilgisayarlı tomografi yapılmalıdır. Çünkü yakın organların hastalığı ile karışabildiği için  pelvis içi organlarının hastalıklarından ayırt etmek şarttır.

Nasıl tedavi edilir?

İlk tedavi hastalığın kronik hale gelmemesi için bu bölgenin yükten korunması ve ilaçlardır. Bu amaçla oturma simidi ve anelzejik ilaç kullanmak temel tedavidir.Eğer bu önlemlerle geçmemişse, bundan sonraki tedavi  tartışmalı ve karmaşıktır.Daha çok tercih edilen bu bölgedeki enflamasyonu azaltıcı tedavi (sferid,analjezik vs.)eğer geçmiyorsa cerrahi tedavidir.

Hastaların yalaşık % 25 kadarı cerrahi tedaviye ihtiyaç duyar. Cerrahi tedavisi de oldukça başarılıdır.

 

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op.Dr. Ali SARIBIYIK, 1957 yılında Kahraman Maraş'ın Andırın ilçesine bağlı Çiçekli köyünde doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini tamamlayarak 1986 yılında tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'nde yapmış ve 1996 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olmuştur.

Mesleki çalışmalarına, Özel Yunus Emre Hastanesi'nde devam etmektedir.

Op.Dr. Ali SARIBIYIK, iyi derecede ingilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

Etiketler
Kuyruk sokumu ağrısı
Op. Dr. Ali Sarıbıyık
Op. Dr. Ali Sarıbıyık
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube