Kürtaj (tıbbi tahliye) nedir? Nasıl yapılır ?
Kürtaj (tıbbi tahliye) nedir? Nasıl yapılır ?

Kürtaj, ülkemizde halk arasında tıbbi tahliye, bebek aldırmak, çocuk aldırmak, kürtaj olmak diye bilinen, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının en sık yaptığı operasyonlardan biridir.

Kürtaj işlemi yasal olarak ülkemizde 10. gebelik haftasının başına kadar yapılmaktadır, yani 10 haftaya kadar kürtaj olmak veya yaptırmak yasak değildir.

Genel anestezi dediğimiz, narkoz ile uyutma olarak bilinen anestezi şekliyle, hastalarımız uyutularak, ağrı-acı hissettirmeden, vakum ile aspirasyon yöntemiyle, mümkün olduğu kadar rajim içine zarar vermeden yaklaşık 5 - 10 dakika yapılan bir operasyondur.

Kürtaj sonrası adet tarzında bir kanama, en fazla adet sancısı şeklinde bir ağrı olabilmektedir. Rahim içine müdahale edildiği için kürtaj olunan ilk ay içinde düzensiz vajinal kanamalar olabilir. 1 ay sonra tekrar adet görülecek ve her zamanki adet düzeni devam edecektir.

Her operasyonda olduğu gibi, kürtaj işleminde de hanımlar bu operasyondan korkmakta, endişe etmektedir. Bunun sebebi yaşanabilecek ağrı, kanama korkuları, özellikle ilk gebeliğin kürtajla sonlandırılmasında veya birkaç kez kürtaj olunduğunda tekrar gebe kalamama korkularıdır.

Operasyon sonrasıbirkaç saat sonra birçok hastamızgünlük sosyal hayatlarına devam edebilmektedirler. Dinlenmek gerekirse de en fazla 1 gün sonra hayat normale dönecektir.

Kürtaj işlemi, sağlıklı, steril şartlarda ve uygun tekniklerle, kibar bir cerrahiyle yapıldığı sürece rahim ve rahim içine zarar gelmeyecek ve kaç kez kürtaj olunursa olunsun bu ileride bir kısırlık sebebi olmayacaktır. Operasyondan sonra basit antibiotikler verilerek yine ileride oluşacak rahim içi yapışıklık veya tüplerin tıkanmasına sebep olacak enfeksiyonlardan hastalarımız korunmaktadır.

Sonuç olarak merak edilen soruların cevaplarınu kısaca verebiliriz.

Kürtaj zor bir işlem değil, basit ve kısa bir operasyondur.

Kürtaj KISIRLIK sebebi değildir. Birkaç kez kürtaj olmak zorunda kalan birçok kadın sıkıntısız olarak gebe kalıp bebek sahibi olabilmektedir.

Kürtaj sonrası korkulacak düzeyde ağrı ve kanama olmaz. Adet dönemi belirtileri yaşanır.

Kürtaj sonrası uzun dönem istirahat gerekmez. En fazla 1 gün istirahat yeterlidir, ertesi gün işe bile gidebilirsiniz.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!