Koma!

Koma!

Koma: Bir hasta kafa travması ile, kullandığı bazı ilaçlara bağlı olarak, beyninin bir nedenle şişmesine bağlı olarak veya vücudundaki biyokimyasal değişiklikler sonucunda komaya girebilir. Koma doktorlar tarafından derecelendirilir ve yine sağlık otoritesi tarafından derecelendirilmiş yoğun bakımlarda tedavi edilmeye çalışılır. Buralarda, komaya yol açan hastalığa bağlı olarak gerekli tüm tıp dallarından uzmanlar tarafından görülür ve tedavisi planlanır.

Hasta komadan hiç çıkmayabileceği gibi, kimi zaman komadan çıksa bile halk arasındaki tabiri ile “Bitkisel Yaşam” denen durumda kalabilir. Bazı şanslı hastalar aylarca ve kimi zaman yıllarca devam eden rehabilitasyon süreçleri ardından bazı sekellerle yaşamak durumunda kalırlar. Çok daha şanslı olanlar ise komadan önceki tamamen normal olan yaşamlarına dönebilirler.

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Semih KESKİL, 1960 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Ankara Fen Lisesi’nde lisans öncesi eğitimlerini bitirdikten sonra Türkiye altıncısı olarak Hacettepe Üniveristesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1984 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 1991 yılında Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında Mardin ve İzmit Devlet Hastaneleri'nde ve Mevki Askeri Hastanesi'nde görev yapmış olan Prof. Dr. Semih KESKİL, Ankara Trafik Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği'nde çalışırken Anatomi dalında doktora eğitimini tamamlamıştır. Kendisi son yıllarda Türkiye’de en genç yaşta doçent olan beyin cerrahı unvanına sahiptir. Ayrıca, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ve ardından Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakü ...

Etiketler
Koma hali
Prof. Dr. Semih Keskil
Prof. Dr. Semih Keskil
Ankara - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube