Koltukaltı terlemesine çözüm

Koltukaltı terlemesine çözüm

Hafta sonu, cumartesi akşamı çok özel bir davet! Çevrenizden önemi tartışılmaz insanlar da katılacak. En güzel kıyafetinizi giyiyorsunuz. Her şey çok güzel ve yolunda. Fakat ilerleyen saatlerde,.. o da ne?! Koltuk altınız, tam tabiriyle "vıcık vıcık"... Ne moral kaldı ne de karizma.

Sanırım bu senaryo birçok insana tanıdık gelmiştir. Koltuk altı terlemesi başa beladır, ne yaparsanız yapın insanı kıskıvrak, en olmadık zamanlarda yakalar!

Ama en son cerrahi teknikler bu derde de deva olmaktadır. En son teknik derken "Botoks"tan veya "Torakoskopik Sempatektomi"den bahsetmiyorum. Bu yöntemleri ve özellikle eskiden uygulanan cerrahi küretaj ve hatta cilt eksizyonunu gölgede bırakan yöntem "Aksiller Liposakşın"dır.

Botoks, bilindiği gibi, geçici bir çözümdür ve cerrahiden kesinlikle kaçınan hastalara tavsiye edilmektedir. Sempatektomi ise her ne kadar kalıcı çözüm gibi görünse de, yapılan çalışmalar, bir kaç sene sonra terlemenin tekrar başladığını ve buna ek olarak %70 vakada vücudun yüz ve gövde gibi diğer bölgelerinde kompansatuar aşırı terlemeye yol açtığını ayrıca %50 vakada da gustatuar terleme (yemek yeme sırasında!) oluştuğunu göstermiştir (1). Sonuç olarak aksiller terlemede Sempatektomi, %40 oranında başarı göstermektedir(2).

Aksiller liposakşın ile, derinin derialtı yağ dokusu ile temas ettiği seviyede bulunan ter bezleri, son derece atravmatik, yani en az zarar verici bir şekilde, vücuttan uzaklaştırılırlar. Bu işlem öncesinde, en çok 3 ila 4 adet, çok ufak cilt kesisinden koltuk altına özel bir solüsyon verilerek deri, bu işleme hazır hale getirilir. Solüsyonun etkimesinden sonra da ter bezleri aynı kesilerden liposakşın yöntemiyle koltuk altından alınır. Bir günlük bir sargıdan sonra artık sadece kesilerin iyileşmesi geriye kalır ki bu da ancak birkaç gün sürer. Nadiren koltuk altında şişme ve hafif his değişikliği (küntleşme) olabilir. Çok nadir olarak vücudun yeni ter bezi oluşturması sebebiyle terleme yeniden başlayabilirse de bu, ameliyat öncesi durum gibi olmaz. 2004 yılında yapılan bir çalışmada aksiller liposakşının aşırı terlemeyi önlemede %80 oranında bir başarı sağladığını ve bu girişimi yaptıran hastaların memnun olduğunu göstermiştir (3 ve 4).

Bu çareyi, koltuk altında aşırı terlemeden dolayı sıkıntı çeken hastalarına uzun bir süredir sunuyoruz. Tatmin edici başarısı sebebiyle de tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı günler ve koltuk altı kuru akşamlar dileğiyle...

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Oygar Aytekin

Op. Dr. Oygar AYTEKİN, 1974 yılında Almanya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimini Bursa'da bitirdikten sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1997 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Henüz tıp fakültesi öğrencisi iken çok sayıda estetik burun ameliyatına müdahil olmuş olan Dr. AYTEKİN, ihtisasını da Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği'nde yapmış ve Plastik, Rekonstrüktif ve EstetikCerrahi Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 2004-2008 yılları arasında Viyana'da, maksillofasiyal rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında hizmet veren özel bir kurumda çalışmalar yapmış olan Op. Dr. Oygar AYTEKİN, mesleki çalışmalarını Suadiye'de bulunan özel muayenehanesinde sürdürmektedir. Ayrıca, 2005 yılından beri, Avrupa'da sadece Viyana'da verilen "taze kadavra kafaları ...

Etiketler
Terleme
Op. Dr. Oygar Aytekin
Op. Dr. Oygar Aytekin
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube