Koltuk altı terlemeleri için kalıcı çözüm
Koltuk altı terlemeleri için kalıcı çözüm

Aşırı koltuk altı terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı koltuk altı terlemesi hastalığı (aksillerhiperhidroz) denilir.
Aşırı koltuk altı terlemesi genellikle kol altı kıllı bölgede ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece kol altlarında olabileceği gibi, koltuk altı ile birlikte sıklıkla ellerde, bazen ayaklarda ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile de olabilir.
Koltuk altı terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü fiziksel olarak oldukça dikkat çekicidir ve kötü bir görüntüye neden olur.

TEDAVİ

Tedavi için değişik yöntemler vardır bunlardan en basiti botoks ile o bölgedeki ter bezlerinin fonksiyonunu geçici olarak durdurmaktır.Yaklaşık 6 aylık bir iyileşme sağlar.
Kalıcı olarak tedavi sağlayan değişik cerrahi yöntemler vardır bunlardan biri de Ultrasonik liposuction (ultra Z) ile o bölgeye liposuction yapılıp yağ ve ter bezleri kalıcı olarak koltuk altından alınır.

Bu yöntem lokal anestezi altında uygulanabilir operasyon süresi yarım saat kadardır . İyileşme süresi 5-7 gündür.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!