AMELİYATSIZ ESTETİK YÖNTEMLERİN İRDELEMESİ

Ameliyatsız ( noninvaziv ) yöntemler girişimler son yıllarda estetik uygulamalar içinde artış göstermiştir. Bu uygulamalar estetik operasyonların yerini almamışlar ancak yaş ve deformite yönlerinden sınırda vakalarda seçenek olmuşlardır. Günlük pratiğimizde bu yöntemler ,operasyon düşünmeyen veya düşünülemeyecek durumda olan kişilere hitap etmektedirler.Operasyon olsun, noninvaziv olsun , girişim düşünülen durumlarda gereklilikleri, vaatleri abartmamak gerekir. Reklamlarda sıklıkla görebildiğimiz ‘ameliyatsız … yöntemiyle’ vs diye giden çoğu uygulama rahatlıkla bu abartı grubuna girebilir. Operasyon ile yapılan uygulamalar herzaman için daha iyi sonuç ve uzun vadede düşünülürse daha ucuz çözümlerdir.

Noninvaziv yöntemler içinde en çok uygulama alanı bulan işlemler botox ve dolgu (hiyalüronik asit kollojen ) enjeksiyonlarıdır. Uygun vakalarda gerçekten çok olumlu sonuçları verirler. Kliniğimizde sıklıkla ve başarı ile uygulanmaktadır .Dolgu olarak kişinin kendi yağı küçük cerrahi müdahele ile alınıp uygulanmaktadır. Ancak her gelenin yüzünü, yanağını, dudağını balon gibi şişirmek, yüzünü hayretler içinde bakar şekle döndürmek estetik değildir. Ayrıca her hastanın yüzünde aynı ifadenin olması da güzel değildir.

Bazı vakalarda özel iplerle askı uygulamaları dokulardaki sarkmayı, hacim eksikliklerini tamamlamayı, kulak, kaş, boyun, kalça gibi bölgelerde şekillendirmeyi sağlayabilir.Askı yöntemlerinin etkinlik ve sürelerinin operasyonlarla elde edilenlerden daha az oldukları ve maliyetlerinin operasyon maliyetlerine yakın olduğu bilinmelidir. Ancak bazı hastalar ameliyat olmak istemediklerinden , iyileşme sürelerinin kısa olması nedeniyle bu tip uygulamaları tercih ederler. Aynı zamanda askılamada kullanılan maddeler yabancı madde olduğu için, yabancı madde reaksiyonları (vücut tarafından reddedilme) ve enfeksiyon gibi sonuçları olabilir.

Yüze lazer, IPL veya radyofrekans gibi yüksek teknolojili cihazlarla uygulanan tedaviler de yine bu başlık altına girerler.Bu tür uygulamalar usta ellerde iyi sonuçlar verebilir Biz kliniğimizde radyofrekans ile yüz ve vücut gençleştirme ve Vella smooth ile vücut gençleştirme işlemlerini uygulamaktayız ve sonuçlarda hastalarımızın 100% e yakın beğenisi mevcuttur. Yalnız uygulama öncesi hasta ile beklentilerin gerçekçi bir şekilde paylaşılması sınırların gerçekçi çizilmesi gereklidir.

Tüm bu yöntemlerden hangisinin hasta için en uygun olduğunun kararı, hasta ile uzman hekimin birlikte vereceği bir karardır. Bu kararı verecek hekimin tüm bu uygulamaları yapabilecek bir uzman olması hastanın en önemli kazanımıdı


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!