Gıdı bölgesi ve yüz kontürü düzenlemede ultrasonik liposuction

Gıdı bölgesi ve yüz kontürü düzenlemede ultrasonik liposuction

Yaşın ilerlemesi ve yer çekiminin etkisiyle tüm dokular gibi gıdı ya da gıdı altı dediğimiz bölgedeki deri ile altındaki kas ve yağ dokuları sarkık bir görünüme bürünür. Bunda kilo alıp vermeler de çok etkilidir ancak en büyük etken yaşlanma ve yer çekimidir. Yüzde yaşlı görünmeyi en çok artıran unsurlardan bir tanesidir. Ayrıca burada bulunan kaslar da deforme olur ve gevşeyerek aşağı doğru sarkar ki, bu görünüme hindi boynu görüntüsü denir. Bu pek hoşlanılan bir durum değildir. . Bazı hastalarda vücut şişmanlığı olmadığı halde de gıdı bölgesi aşırı yağlı olabilir. 
Bu bölgedeki yağlanma kişinin yaşlı ve yorgun görünmesine veya daha şişman görünmesine neden olur .Bu durumdan yağ aldırma gıdı germe ya da tıbbi adıyla necklift, servikoplasti (cervicoplasty) denilen kolay bir operasyon ile kurtulmak mümkündür.

Ben genç ve deri elastikiyeti iyi olan hastalarda ultrasonik liposuction ile yağ alma işlemi uyguluyorum.

Ultra Z ile liposuction veya liposelection ( seçici yağ alma) işlemi yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulandıktan sonra çok ince porblarla yağ dokusu içine girilerek ultrason enerjisi ile yağ dokuları diğer dokulara zarar vermeden parçalanır. Bu parçalanıp eritilen yağlar vakum yardımıyla ortamdan uzaklaştırılır. Uygulama sonrası altı boşalan cilt dokusunu tabana yapıştırmak ve az ödemle iyileşmeyi sağlamak amacıyla boyun bölgesine 10-15 gün kullanılacak bir korse uygulanır.
Bu yöntemle aynı anda yanaklardaki fazla yağları da alıp yüz ovalinin incelmesini sağlamak da mümkündür.

Ultrasonik liposuctionın, klasik liposuction ve lazer liposuctiona göre en önemli avantajı yağ dokusu dışındaki dokulara ( damar sinir gibi ) herhangi bir zarar vermemesidir . Damar ve sinir ağının çok yoğun olduğu yüz bölgesinde güvenle kullanılabilir.

Lazer enerjisi ile dokuları yaktığı için Lazer liposuctionın çene altı dışında yüz bölgesinde kullanılması sinir ve damar hasarı yönünden sakıncalıdır
Eğer sarkmaya deri ve kaslarda eşlik ediyorsa ki genellikle ilerleyen yaşlarda bu durum ortaya çıkar. Yapılacak olan hem yağları almak, hem kasları toplamak, hem de fazla olan derileri germek için face lift yani yüz germe ameliyatıdır.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ali Gökçen Akdal

Op. Dr. Ali Gökçen AKDAL, 1958 yılında Aydın Ortaklar’da doğmuştur. Lise öğrenimini Karşıyaka Erkek Lisesi'nde bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini  1981 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Numune Hastanesi 1. Plastik Cerrahi Kliniğinde yapmış ve 1991 yılında Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı olmuştur.

1991-2007 yılları arasında Alsancak Devlet Hastanesi'nde ve yarı zamanlı olarak kendi özel muayenehanesinde görev yapmış olan Op. Dr. Ali Gökçen AKDAL, 2007 yılında ise Dermatoloji Uzmanlığını almış olup mesleki çalışmalarına Dr. Sevda Orhon ile birlikte kurmuş oldukları Alsancak Güzellik Merkezi’nde devam etmektedir.

Etiketler
Yüz estetiği ameliyatları
Op. Dr. Ali Gökçen Akdal
Op. Dr. Ali Gökçen Akdal
İzmir - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube