Kolon kanserinin nedenleri nelerdir?

Kolon kanserinin nedenleri nelerdir?

Kolon kanseri gelişiminde en önemli risk faktörleri arasında obezite (aşırı kilolu olmak), diabet (şeker hastalığı) veya insülin direnci ve beslenmeyle ilgili faktörler bulunmaktadır. Özellikle beslenme alışkanlıklarının kolon kanseri gelişiminde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Fazla miktarda kırmızı et, işlenmiş et ve et ürünleri (salam, sucuk, sosis gibi) ve hayvansal yağ içerikli gıdaların tüketiminin kolon kanseri riskini arttırdığı gösterilmiştir.

Bunun yanında sigara ve/veya alkol tüketimi, egzersiz yapmamak, hareketsiz yaşam tarzının da kolon kanseri riskiyle ilişkili olduğu yönünde kanıtlar bulunmaktadır. Diğer önemli risk faktörleri ise kolon kanserine genetik eğilim yaratan kanser sendromları (ailesel polipozis sendromları), ailede kolon kanseri veya polip öyküsü bulunması, inflamatuar barsak hastalığı (Crohn veya ülseratif kolit) ve barsakta polip(ler)in bulunmasıdır.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur

Doç. Dr. Sadi Kerem OKUTUR, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve İç Hastalıkları uzmanı olmuştur. Tıbbi Onkoloji yan dal uzmanlığını ise İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden almıştır.  Uzmanlık eğitimi sonrasında 2013 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bilimdalı'nda Yardımcı Doçent olarak, 2013-2016 yılları arasında ise Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak, Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde görev yapmış olan Doç. Dr. Sadi Kerem OKUTUR, mesleki çalışmalarına şu anda Memorial Bahçelievler Hastanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi, Multidisipliner Onkoloji Derneği ...

Etiketler
Kolon kanseri belirtileri
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
İstanbul - Tıbbi Onkoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube