Kolesterol seviyelerinizi (LDL ve dolayısıyla total kolesterol) kontrol altına almaya yardımcı olabilecek birkaç pratik tavsiyeyi derlemek istedim.

- Kilo kaybı, yüksek kilolu kişilerde genel olarak kan değerlerini (kolesterol, şeker-insülin vb) istenen seviyelere çekmekte oldukça efektif bir adım olacaktır.

- Kilo vermeyi düşünmüyor ya da fazla kilonuz yoksa, kilo kaybından bağımsız beslenme ve harekette yapabileceğiniz ufak ama efektif değişiklikler şu şekilde:

1- Lif alımını arttırmak, başta sebze, meyve olmak üzere, kurubaklagil, tam tahıl vb liften zengin besin tüketimini arttırmak,

2- Doymuş yağ tüketimini azaltmak, özellikle de et, tavuk vb hayvansal kaynaklardan gelen yağ alımını azaltmak ve bu tarz besinlerde daha az yağlı taraflardan tercih etmek,

3- Omega-3 alımını arttırmak, balık tüketimini arttırmak ve balıkla aramız çok yoksa takviye olarak balık yağı tüketmek, mümkün değilse de bitkisel omega-3'ten zengin çiğ kuruyemiş, keten tohumu vb tohum çekirdek tüketimini arttırmak (ufak bir not geçelim: bitkisel omega-3 kaynakları vücutta çok az bir verimle kullanılıyor, o yüzden mümkünse hayvansal omega-3 tercih edilmeli),

4- Genel olarak paketli ürün tüketimini azaltmak, işlenmiş karbonhidrat, yağ ve kalori yoğunluğundan zengin besinleri bir tık azaltmak,

5- Son olarak hareketi arttırmak, hareketi az da olsa biraz arttırmak kolesterol seviyelerinizi kontrol altında tutmakta yardımcı olacaktır.

Not: Bu tavsiyeler toplumun geneli için geçerlidir. Kişide ailesel hiperkolesterolemi (genetik yüksek kolesterol) vb bir durum olmadığı sürece yumurta, karides vb kolesterolden zengin besinleri azaltmaya ya da kesmeye gerek yoktur.
Yiyecek yoluyla giren kolesterolün toplumun çoğunluğu için kandaki kolesterol seviyeleri üzerinde etkisiz olduğu biliniyor.

- Doymuş yağ tüketimi, lif tüketimi, hareket gibi faktörler ana olarak çoğu kişi için kolesterolü kontrol altına alacak şeyler. Kişide ailesel hiperkolesterolemi (görülme sıklığı %1'den az) vb bir durum varsa o zaman beslenmeye spesifik olarak biraz daha detaylı bakmak gerekiyor.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!