Kız çocuklarda vajinal akıntılar

Kız çocuklarda vajinal akıntılar

Kız çocuklarında vajinal akıntılar olabilir.
Bu, yenidoğan bebeklerde anneden geçen östrojen hormonunun çekilmesine bağlı kanlı akıntı tarzında olabilir ve geçicidir.
Daha büyük çocuklarda, genelde hijyen koşullarına dikkat edilmemesinden kaynaklanan ve vulvovajinit denilen enfeksiyonlara bağlı akıntılar görülür. Çiş yaptıktan sonra, aceleci tuvalet alışkanlığına bağlı, genital bölgenin ıslak kalması önemli bir etkendir.  Özellikle kilolu çocuklarda, bacaklarını tam açarak idrar yapmama gibi durumlarda daha sık karşılaşılan bir sorundur.
Başka enfeksiyonlar nedeni ile sürekli antibiyotik kullanımı da vajendeki normal mikrobiyal yapıyı değiştirerek vajinal akıntıya yol açabilmektedir.
Kız çocuklarındaki önemli akıntı nedenlerinden birisi de vajene yabancı cisim kaçmasıdır. Bu sürekli kaşıntı, kanlı ve enfekte akıntı gibi bulgulara yol açabilir.
Genital bölgeyi tahriş eden, sabun, köpük, dezenfektan gibi maddelerin aşırı kullanımı da akıntıya yol açabilen nedenler arasındadır.
Ergenlik çağına gelmiş kız çocuklarında ilk adet öncesinde de vajinal akıntılar olabilir.
Maalesef cinsel istismar da, kız çocuklarında vajinal bölgede yara, çatlak ya da kanlı akıntılar ile seyreden akıntılara yol açan bir neden olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Tarkan SOYGÜR, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimi 1992 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 1997 yılında Üroloji Uzmanı olmuştur. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı bünyesinde yeni kurulan Çocuk Ürolojisi Ünitesi’nde görev almış olan Prof. Dr. Tarkan SOYGÜR, 2003 yılında Doçentlik, 2009 yılında ise Profesörlük kadrosuna atanmıştır. 2000-2001 yılları arasında, University of Washington, Department of Urology bünyesindeki Seattle Children’s Hospital, Division of Pediatric Urology’de, Dr. Michael Mitchell ile birlikte lisanslı ve aktif olarak çalışmalar yapmıştır. Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı - Çocuk Ürolojisi Bölümü'nün gelişimi için ...

Etiketler
Östrojen
Prof. Dr. Y. Tarkan Soygür
Prof. Dr. Y. Tarkan Soygür
Ankara - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube