Kış aylarında hastalıktan korunmak için nar ve üzüm gibi kırmızı meyvelerin suyunu tüketin
Kış aylarında hastalıktan korunmak için nar ve üzüm gibi kırmızı meyvelerin suyunu tüketin

Nar ve üzüm suyu en güçlü antioksidanlar …

İçeriğindeki yararlı birçok biyoaktif bileşen sayesinde ‘en güçlü’ antioksidanlar arasında sayılan nar veya üzüm suyunu sofranızdan eksik etmeyin. Havaların soğumasıyla gribal hastalıklarda artış olurken, hastalıktan korunmak için nar veya üzüm suyu içilmesi yararlı olacaktır.

Yapılan çalışmalarla narın mucizevî bir meyve olduğu anlaşılmış olup, 100 ml’lik bir çay bardağı nar suyu yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşılamaktadır. Nar suyunda yoğun olarak B vitamini ve potasyum bulunur ve özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Üzüm suyu ise C vitamini, potasyum ve demir açısından oldukça zengindir. Halk arasında bitkisel süt olarak da bilinen üzüm suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum açısından zengin olan üzüm suyu, toksit maddelerin atılmasına yardımcı olur. Üzüm suyunda bulunan ellagic asit bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirerek, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyup bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Hastalıkları önleme konusunda bağışıklık sistemi vücudun en önemli sistemidir. Bu nedenle, kış aylarında günde bir bardak nar ya da üzüm suyu içmek bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde faydalı olacaktır.


Kayseri Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!