Kış aylarında göz enfeksiyonlarına dikkat

Kış aylarında göz enfeksiyonlarına dikkat

Göz ve solunum sistemini etkileyen bu hastalık, mevsim geçişlerinde çok sık görülür. Gözlerde sulanma, yanma, batma gibi belirtiler ile başlayarak hızla tüm vücutta etkisini gösterir.

Bir birey enfekte olduğu zaman çevresindeki tüm aile fertleri, yakın temasta yaşadığı ve çalıştığı kişilerin büyük çoğunluğu enfekte olur. Her olgu aynı şiddette veya aynı bulgular ile seyretmez.

Hastalık göz dışında tüm vücutta seyredebilir

Konjonktivit dediğimiz kızarıklık süreci gözlerde başladığında tüm vücuda yayılarak yüksek ateş, boğaz ağrısı ve karın sancısı gibi belirtileri ortaya çıkartıyor. Genel kırgınlık hali gibi belirtiler de göz enfeksiyonuna bağlı seyir ederek vücutta ciddi hastalıklar oluşturabilir.

Toplu yaşam alanları hastalığı yayıyor

Bu enfeksiyon gün içerisinde zaman geçirilen okullar, toplu taşıma araçları, klinikler, hastaneler ve ofislerde damlacık yolu ile karşı tarafa bulaşabiliyor. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi sık el yıkama, ortamı havalandırma, hasta birey ile teması kesme, hasta bireylerin işe ve okula gönderilmemesi bu dönemde büyük önem taşıyor.

Tedavi enfeksiyonun şiddetine göre belirlenebilir

Göz hekimleri muayenede topikal damla veya pomadlar vererek çeşitli önlemler eşliğinde tedaviyi planlar. Bulgular şiddetli seyrediyor ve korneada tutulum varsa korneada leke kalıp görmeyi azaltan sekel kalabilir.

Bu makale 9 Nisan 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Emrah Kan

Doç.Dr.Emrah Kan, Tıp eğitimine Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamıştır. Uzmanlığını ise, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde alan Doç.Dr.Emrah Kan, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kayseri Askeri Hastane ve Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev almıştır.

Doç.Dr.Emrah Kan, şuanda Samsun'da bulunan Özel Medicana International Samsun Hastanesi'nde hastalarına hizmet vermektedir

 

Etiketler
Göz enfeksiyonu
Doç. Dr. Emrah Kan
Doç. Dr. Emrah Kan
Samsun - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube