Eğer beden kitle indeksiniz 18,5’in altında ise zayıfsınız. Bu halinizden memnun olabilirsiniz ancak, normal sınırların altında olduğunuzu sakın unutmayın. Yani siz de sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmek durumdasınız.

Beden kitle indeksinizi 18,5-24.9 arasında ise sizin durumunuz gerçekten ideal demektir. Büyük olasılıkla dengeli besleniyorsunuz ve egzersizi ihmal etmiyorsunuz. Aynı şekilde devam etmeniz önerilir. Fakat 25 civarında olmaya başlarsanız, bir şeyler aksıyor demektir. Ama kontrolü elden bırakmayın.

25-30 arası beden kitle indeksine sahipseniz, derhal harekete geçirmenizi tavsiye ederiz. Fazla kilolu olmak sizi şu an için rahatsız etmiyor olabilir, ancak unutmayın ki vücudunuzda birikmiş olan yağlar size sinsice tuzaklar hazırlıyor olabilir. Belki siz de bazı rahatsızlıkları fark ediyorsunuz. Örneğin basit bir yürüyüşle bile eskiye oranla daha çabuk yoruluyor, bir iki kat merdiven çıkarken nefes nefese kalıyor ve daha çok terliyorsunuz ve eminiz ki siz bunları kilonuza değil de, yaşınıza veya başka alışkanlıklarınıza bağlıyorsunuz. Hayır, bunlar büyük olasılıkla vücudunuzun size verdiği önemli işaretler. Size kibarca kilonuzdan dolayı uyarıyor, lütfen onun sesine kulak verin. Haydi harekete geçin!

Hesapladığınız beden kitle indeksiniz 30 ve üzerinde çıktıysa, biliniz ki tıbben hastasınız. “Ben halimden memnunum” demeyin sakın, çünkü siz de sorunlarınızın farkında olmayabilirsiniz.

Beden kitle indeksi Kg/(Boy)2 ile bulunan formül yöntemi ile kişilerin kilo durumunu sınıflandırır.


18,5 ve altı Zayıf

18,5-25 Normal kilolu

25-30 Hafif kilolu

30-40 Obez (şişman)

40 ve üstü ileri derecede obez


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!