Kıl dönmesinde çağdaş ameliyat yöntemler

Kıl dönmesinde çağdaş ameliyat yöntemler

Kıl dönmesi hastalığı görülme yaşının üretken yaşlar olması sebebiyle ameliyat sonrası iş gücü kaybı süresi çok önem arzetmektedir. Bilindiği gibi en sık görülme yaşı 18-25 yaşları arasıdır ve bu yaş insanlar okul,sınav,dersane iş gibi yoğun meşguliyet yaşayan insanlardır. Bu yaştaki bir insana 2 hafta yüzüstü yatma zorunluluğu işgücü kaybı olması yanısıra ayrıca eziyet olmaktadır. Bu mantıkla yaklaşan cerrahlar hastanın aynı gün normal yaşamına dönebileceği ameliyatlar geliştirmişlerdir.

Ayaktan yapılabilen kıl dönmesi ameliyatları

Bascom ameliyatı

Mikro sinüsektomi ameliyatı

Pit picking ameliyatı

Bu her üç ameliyatta istirahat gerektirmeyen ameliyatlardır ve dünyanın her yerinde yapılmaktadır. Bu çağdaş ameliyatlarda yaralanma küçük olduğu için tekrar etme ihtimalleri de klasik ameliyatlara kıyasla çok düşüktür ve özellikle kadın hastalar açısından önemli olan ameliyat izi görünmeyecek kadar belirsiz olur. Çağdaş tedavi yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgi mikrosinusektomi.com sitesinden alınabilir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Atilla Kaya, 1961 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk, orta ve liseyi Malatya'da bitirerek lisans öncesi eğitimini tamamlamıştı. 1980 yılında üniversitesi sınavını kazanarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini başlamıştır ve lisans eğitimini 1986 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanını almıştır. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasını tamamlamıştır. Yandal eğitimini Genel Cerrahin’in alt branşı olan Proktoloji (Hemoroid ve Kıl Dönmesi) alanında yapmıştır. Mardin Nusaybin Akarsu Nahiyesi Sağlık Ocağı, Ankara Gölbaşı Belediye Tabipliği, İstanbul Samatya Hastanesi, Ankara Elmadağ Devlet Hastanesi ve Osmaniye Devlet Hastanesi’nde görev yapmıştır. Op. Dr. Atilla Kaya, birçok hastane ve klinikte çalışmıştır. 2006 yılından itibaren ortağı olduğu Medicalart Cerrahi Kliniği'nde çalışmalarını ...

Etiketler
Kıl dönmesinin cerrahi tedavisi
Op. Dr. Atilla Kaya
Op. Dr. Atilla Kaya
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube