Katarakt, genellikle yaşa bağlı olarak göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucu gelişir. Katarakt ayrıca yeni doğan bebeklerde, travma ya bağlı ya da uzun süreli Kortizon içeren ilaçların kullanımına bağlı gelişebilir. Kataraktın belirtileri ise görmede yavaş yavaş azalma , çift görme, ışığa hassasiyet, ışıklarda dağılma olur . Ayrıca renkleri soluk görürler ve gözlük numaraları sık değişir. Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir. Katarakt ameliyatının başarısını Hekimin tecrübesi , ameliyathanenin sterilizasyonu ve kullanılan merceğin kalitesi etkiler.Enfeksiyon ihtimali nedeniyle iki göze aynı anda katarakt ameliyatı yapılmamalı. İki göz arasında en az 1 hafta süre olması önerilir. Katarakt cerrahisinde en sık kullanılan yöntem FAKO yöntemidir. Fako yönteminde göz içine 2.2 mm lik kesiden girilir. Katarakt gelişmiş göz içi merceği ultrasonik ses dalgaları yayan bir cıhazla göz içinde parçalanarak emilir.Yapay, katlanabilir bir lens göz içine yerleştirilir. Kesi küçük olduğunda dikiş atılmamaktadır. Hasta aynı gün taburcu olur. Son 2-3 yıldır FAKO yöntemine yardımcı olarak Femto second Lazer yöntemi uygulanmakta. Bu Yöntemin Fako yöntemine katkısı ise Kornea kesisini bıçak yerine Lazer ile yapabiliyor olması. Ayrıca Kapsülorexis dediğimiz Lensin ön yüzünde ki kapsülün penset ile yuvarlak bir şekilde açılması penset kullanmadan Lazer ile yapılabiliyor. En büyük katkısı ise katarakt gelişen mercek lazer ile daha kısa sürede parçalanır ve Fako cıhazı kullanılarak daha hızlı ve az enerji harcayarak emilir. Böylece korneada ödem olma riski azalmış olur.

Eskiden katarakt ameliyatından sonra göz içine yerleştirilen mercekler sadece uzak görüşü düzeltebiliyordu ve yakın için gözlük kullanılıyordu. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde multifokal mercekler kullanılmaya başlandı ve artık uzak ve yakın görüş için gözlük kullanmak gerekmemekte dir.

Multifokal mercekler, gözdeki kırma kusurlarının giderilmesi amacıyla, gözde katarakt olmadanda 55 – 60 yaşlarında uygulanabilir. Ameliyat sonrası uzak ve yakın gözlük ihtiyacı ortadan kalkar.


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!