Katarakt’ın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt’ın oluşmasını önlemek mümkün değildir, oluştuktan sonra güneş gözlüğü kullananlarda ilerlemenin yavaşladığı söylenmektedir. Günümüzde katarakt ameliyatı lokal (topikal) anestezi altında yapılmakta ve hastanede yatılmamaktadır.
Katarakt operasyonu hastanın görme seviyesi günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başladığında, iki göz arasında fazla görme farkı olduğunda yapılabilir.

Katarakt ameliyatı lokal (topikal) anestezi ile mikroskop altında FAKO yöntemi kullanılarak yapılır. Fako yöntemi halk arasında lazer ile katarakt ameliyatı olarak bilinir.

Fako yönteminde ses dalgaları kullanılarak kesifleşmiş mercek parçalanır ve parçalar emilerek temizlenir yerine göz içi mercek konulur. Fako yönteminde 2,5 mm lik bir kesi kullanılır bu kesiye dikiş atılmaz, ameliyattan sonra hastanın gözü kapatılır ve ameliyattan sonra kullanılmak üzere hastaya reçetesi verilir ve ertesi gün kontrole çağrılır.

Katarakt’tan sonra hastada görme artışı beklenir. Gözün tam olarak iyileşmesi ve görmenin maksimum seviyeye ulaşması yaklaşık 1 ayı bulur. Ancak kimi durumlarda ameliyat başarılı olsa dahi görmede artış olamamaktadır. Bu durum sarı nokta hastalığında olabilmekte ve bu hastalara sarı nokta hastalığı ile ilgili testler ve tedaviler planlanır.


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!