Katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı

Katarakt’ın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt’ın oluşmasını önlemek mümkün değildir, oluştuktan sonra güneş gözlüğü kullananlarda ilerlemenin  yavaşladığı söylenmektedir. Günümüzde katarakt ameliyatı  lokal  (topikal) anestezi  altında yapılmakta ve hastanede yatılmamaktadır.
Katarakt operasyonu hastanın görme seviyesi günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başladığında, iki  göz arasında fazla görme farkı olduğunda  yapılabilir.

Katarakt ameliyatı lokal (topikal) anestezi ile mikroskop altında FAKO yöntemi kullanılarak yapılır. Fako yöntemi halk arasında lazer ile katarakt ameliyatı olarak bilinir.

Fako yönteminde ses dalgaları kullanılarak kesifleşmiş mercek parçalanır ve parçalar emilerek temizlenir  yerine göz içi mercek konulur. Fako yönteminde 2,5 mm lik bir kesi  kullanılır bu kesiye dikiş atılmaz, ameliyattan sonra hastanın gözü kapatılır ve ameliyattan sonra kullanılmak üzere hastaya  reçetesi verilir ve  ertesi gün kontrole çağrılır.

Katarakt’tan sonra hastada görme artışı beklenir. Gözün tam olarak iyileşmesi ve görmenin maksimum seviyeye ulaşması yaklaşık 1 ayı bulur. Ancak kimi durumlarda ameliyat başarılı olsa dahi görmede artış olamamaktadır. Bu durum sarı nokta hastalığında  olabilmekte ve bu hastalara sarı nokta hastalığı ile ilgili testler ve tedaviler planlanır.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dr. Halil Bahçecioğlu, 1957 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokul eğitimini Almanya'da, lise eğitimini ise 1976 yılında İstanbul Avusturya Lisesi'nde tamamladı. Tıp eğitimine 1976 yılında Viyana Üniversitesi'nde başlayan Dr. Bahçecioğlu, aynı yıl Graz Karl -Franzes Üniversitesi Almanca Çevirmenlik ve Graz Karl-Franzes Üniversitesi Felsefe bölümlerine de başlamıştır. Dr. Bahçecioğlu, 1979 yılında Almanca -Türkçe Yeminli Mütercim Tercüman unvanını aldı, 1980 yılında Felsefe bölümünü tamamlamış ve 1981 yılında Graz Karl-Franzes Üniversitesi felsefe bölümü yüksek lisansını gerçekleştirdi, 1983 yılında ise tıp doktoru unvanını aldı. 1983 yılında yine Viyana Üniversitesi'nde göz hastalıkları alanında ihtisasına başlamıştır ve aynı yıl askerlik hizmetini de yerine getirmiştir. 1984 yılında zorlu Yabancı Dil ve Yeterlilik sınavla ...

Etiketler
Katarakt ameliyatı sonrası
Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu
Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu
İstanbul - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube