Kas ve eklem hastalıklarına karşı binlerce yıllık tedavi

Kas ve eklem hastalıklarına karşı binlerce yıllık tedavi

Manuel terapi önemli bir tamamlayıcı tıp uygulaması. Masaj ile uygulanan bu terapi ile kas spazmı, kas gerilimi, eklem disfonksiyonu, sinir ve kas blokajları gibi birçok kas iskelet sistemi rahatsızlığını tedavi etmek mümkün olabiliyor. Bu yöntemin aslında binlerce yıl öncesine dayanIyor.Uygulanan teknikler arasında yumuşak doku mobilizasyonu, germe, karşı germe, eklem mobilizasyonu, kas enerji teknikleri ve manipülasyonlar yer alıyor.

Tedavi sonrasında egzersiz devamı çok önemli!

Birçok eklem ve kas rahatsızlığında uygulanabilen manuel terapi günümüzde en çok bel ve boyun fıtığının tedavisinde kullanılıyor. Bu sayede birçok hastanın ameliyat olmadan tedavi olabiliyor.Manuel terapinin ilk unsuru el ile yapılan masaj ancak akupunktur, ozon tedavisi gibi diğer uygulamalarla bir arada yapıldığında etkisi artabiliyor. Haftada 2 seanstan toplamda 5-10 seans arasında uygulanan manuel terapide, tedavinin kalıcı olması için hastaya uygun bir egzersiz programının belirlenmesi ve hastanın düzenli olarak bunu uygulaması gerekiyor.

Manuel terapi hangi durumlarda uygulanmıyor?

Manuel terapi ileri derecede osteoporoz, eklemde füzyon olması ya da uygulanacak bölgede eklem hareketliliğin bozan metalik implant olması durumlarında uygulanmıyor ancak bu rahatsızlıkların dışında hemen hemen tüm hastalara uygulanabiliyor.

Sağlık konusunda bilgisi olmayan bir çok kişinin manuel terapi adı altında masaj seansları düzenlebiliyor. Manuel terapi işinin uzmanı doktorlar    tarafından   yapılması gerekmektedir.                                                                                      

Özellikle fıtık gibi önemli rahatsızlıklarda yanlış bir hareket rahatsızlığın çok daha ağır bir hale gelmesini sağlayabilir, konunun uzmanı doktorlar tarafından yapılan uygulamaların esas alınması gerekir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Murat YILDIRIM, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2003 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2008 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 2008 - 2010 yılları arasında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2010 - 2015 yılları arasında ise Metafiz Fizik Tedavi Dal Merkezi'nde görev yapmış olan Uzm. Dr. Murat YILDIRIM, mesleki çalışmalarına 2015 yılından beri Acıbadem Bursa Hastanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği, Huneke'ye göre Bilimsel Nöral Terapi ve Regülasyon Derneği (BNR), Bilimsel Tamamlayıcı Tıp ve Regülasyon Derneği (BTR), Manuel Terapi Derneği (MTD) ve Tabipler Odası gibi birçok mesleki ku ...

Etiketler
Bel fıtığı ve tedavisi
Uzm. Dr. Murat Yıldırım
Uzm. Dr. Murat Yıldırım
Bursa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube