Fıtık tedavisinde ameliyat şart değil

Fıtık tedavisinde ameliyat şart değil

Halk arasında pek çok insanın gündelik yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen boyun ve bel fıtığı hakkında ameliyatsız tedavinin bulunmadığı yönünde yanlış bir bilgi bulunuyor. Bu bilgi ise dışarı çıkan bir dokunun ameliyat edilmeden tekrar yerine sokulamayacağı inancına dayanıyor. İnsan vücudunun kendinde oluşan tüm hasarları iyileştirebilme yetisine sahip ve çeşitli terapilerle yüzde 98 oranındaki ameliyatsız tedavi başarısı göstermektedir.

2-10 seansta tedavi ediliyor

Tüm dünyada bel ve boyun fıtıklarının yalnızca yüzde 2’sine ameliyat müdahalesi yapılıyor. Ameliyat kararı verilmeden önce iyi düşünülmesi gerekiyor. Öncelikle fizik tedavi yöntemleri kullanılıyor. Fizik tedavinin cevap vermediği durumda ise manuel terapi ve nöral terapi kombinasyonları uygulanıyor. Manuel terapi yöntemini şöyle anlatabiliriz: "Manuel terapide çeşitli kas teknikleri ve eklem manipülasyonları yapılıyor. Bu uygulamalarla kas spazmları çözülüp ağrı-kas spazmı kısır döngüsü kırılmaya çalışılıyor. Manipülasyonlar ile hem disk dokusunun geri çekilmesi, sinir dokusu üstündeki baskının azaltılması, hem de faset eklemlerde oluşan blokajlar çözülmeye çalışılıyor. Uygulama, hastanın durumuna göre 2-10 seans arasında yapılıyor.” 

Vücut kendini onarıyor

İkinci bir yöntem olan nöral terapide, vücudun iyileştirici sinir sistemi mekanizmalarını lokal anestezikler kullanarak aktifleştirmeye yönelik bir metot uygulanıyor.Burada yine yüzeysel ve bazen derin enjeksiyonlarla uygun uyaranları vererek vücudun kendi onarım mekanizmalarıyla kendini iyileştirmesi sağlanıyor.Bu iki yöntemin bir arada uygulanmasının fizik tedavi ile iyileşemeyen hastalarda büyük olasılıkla sorunu çözülmesinde yardımcı oluyor , boyun ve bel fıtıklarında ameliyatla tedaviye karar vermeden önce mutlaka bir fizik tedavi uzmanı görüşünün alınması ve yüzde 98 oranındaki ameliyatsız tedavi şansının sonuna kadar denenmesi gerekmektedir.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Murat YILDIRIM, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2003 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2008 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 2008 - 2010 yılları arasında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2010 - 2015 yılları arasında ise Metafiz Fizik Tedavi Dal Merkezi'nde görev yapmış olan Uzm. Dr. Murat YILDIRIM, mesleki çalışmalarına 2015 yılından beri Acıbadem Bursa Hastanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği, Huneke'ye göre Bilimsel Nöral Terapi ve Regülasyon Derneği (BNR), Bilimsel Tamamlayıcı Tıp ve Regülasyon Derneği (BTR), Manuel Terapi Derneği (MTD) ve Tabipler Odası gibi birçok mesleki ku ...

Etiketler
Bel fıtığı ve tedavisi
Uzm. Dr. Murat Yıldırım
Uzm. Dr. Murat Yıldırım
Bursa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube