Kireçlenme en çok kadınları etkiliyor

Kireçlenme en çok kadınları etkiliyor

Romatizmal hastalıklar arasında en çok rastlanan hastalık olan kireçlenme, genellikle yaşlanmayla paralel olarak ilerliyor ve kadınlarda daha sık görülüyor. Obezite, kas dokularında zayıflık, genetik yatkınlık gibi faktörlerin de tetiklediği kireçlenme, genellikle kendini ağrı ve eklemlerde tutukluk belirtileriyle gösteriyor. 

Eklem yapısının deforme olması sonucu oluşan kireçlenme,hastaların eklem hareketlerinde kısıtlanma yaşamasına sebep oluyor.Kıkırdak dokusunda yıkım yapım arasındaki denge bozulduğu için asitite artışı gerçekleşmesiyle oluşan kireçlenmenin; kalça ve diz protezi uygulamalarının en sık sebebini oluşturuyor

Obezite ve zayıf kaslar kireçlenmeyi tetikliyor

Obezite, eklem yaralanmaları, kas dokusunda zayıflık, yaş, cinsiyet, genetik yatkınlık, asidite olarak bilinen bedenin toksinyükü, barsak florası bozuklukları gibi faktörlerin kireçlenme sürecini hızlandırdığını söyleyen Kireçlenme özellikle ağrı ve eklem tutukluğu belirtileriyle kendini gösteriyor. Tedavi ise muayene bulguları ve risk faktörlerinegore belirleniyor. Bu sebeple tedavinin hastaya özel olması gerekiyor. Tedavide kişinin yaşam kalitesini artırmak için ağrıyı ortadan kaldırmak, mobiliteyi arttırmak, oluşabilecek sakatlıkların önüne geçebilmek amaçlanıyor.

Farklı tedavi yöntemleriyle ilerleme engellenebiliyor

Hafif orta derece semptomları olan hastalarda fizik tedavi uygulamaları, kas güçlendirici egzersizler veya ortezleme uygulanabiliyor.Nöral terapi, akupunktur, ozon tedavisi, manuel terapi gibi tamamlayıcı tıp uygulamaları da yapılabiliyor. Eklem içi enjeksiyonlar klinik tabloya göre uygulamaya eklenebiliyor. Kıkırdak hasarının vücuttaki asidite ile ilişkisi nedeniyle barsak florasınınprobiyotiklerle desteklenmesi ise önem taşıyor. Sonuç olarak,oluşmuş kıkırdak hasarını geri döndürmek pek mümkün olmasada gerekli müdahalelerle hastalığın ilerlemesi ve kalıcı hasarlarbırakması önlenebiliyor.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Murat YILDIRIM, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2003 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2008 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 2008 - 2010 yılları arasında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2010 - 2015 yılları arasında ise Metafiz Fizik Tedavi Dal Merkezi'nde görev yapmış olan Uzm. Dr. Murat YILDIRIM, mesleki çalışmalarına 2015 yılından beri Acıbadem Bursa Hastanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği, Huneke'ye göre Bilimsel Nöral Terapi ve Regülasyon Derneği (BNR), Bilimsel Tamamlayıcı Tıp ve Regülasyon Derneği (BTR), Manuel Terapi Derneği (MTD) ve Tabipler Odası gibi birçok mesleki ku ...

Etiketler
Kireçlenme tedavisi
Uzm. Dr. Murat Yıldırım
Uzm. Dr. Murat Yıldırım
Bursa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube