EMG ( Elektromiyografi )

EMG, sinir ve kas hastalıklarının teşhisini sağlayan, elektrik ve iğne kullanılarak yapılan bir ölçüm yöntemidir. Genellikle 2 aşamadan oluşur; birinci aşamada elektrikle sinirlerde iletim çalışması yapılır. Sinir iletiminde bir aksama, yavaşlama ya da küçülme olup olmadığı araştırılır. İkinci aşamada ise esasen kaslar değerlendirilir. Hastalıktan şüphelenilen kaslara özel iğneler batırılarak , elde edilen veriler otomatik olarak bilgisayara aktarılır.

En çok sinir sıkışmalarının teşhisinde kullanılır. Elin ilk 3 parmağında özellikle geceleri uyuşma ve ağrı yapan karpal tünel sendromunun tek teşhis yöntemi EMG dir.

Bel ve boyun fıtıklarına bağlı gelişen sinir hasarlarının teşhis edilmesinde de EMG çok yararlıdır. Fıtığa bağlı sinir hasarının derecesi tespit edilir, hangi kasların en çok etkilendiği belirlenir. Elektromyografi Bel ve boyun fıtıklarında ameliyat kararını vermede çok ama çok yardımcı bir yöntemdir. Özetle, fıtığa bağlı sinir hasarının olup olmadığının kesin teşhisi EMG ile sağlanır, ameliyat kararı vermede MR ‘dan daha çok faydalıdır, fizik tedavide hangi yöntemleri uygulayacağımız konusunda bize fikir verir.

Şeker hastalarında zamanla gelişen el ve ayaklarda yanma, uyuşma gibi şikayetlere neden olan nöropatinin teşhis edilmesinde de EMG kesin olarak gereklidir. Erken tespit edilmesi ve EMG ile belli aralıklarla takip edilmesi gerekmektedir.

Uzm Dr Ahmet Sümen


İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!