Karpal tünel sendromu hastalığı

Karpal tünel sendromu hastalığı

El bileğinde median sinirin sıkışması sonucu oluşan tuzak nöropatisidir. Hastalar özellikle geceleri artan ilk 3 parmakta uyuşma karıncalanma hissi, ağrı, bazende güçsüzlük tariflerler.Kadınlarda daha sık gözlenmektedir.

Tekrarlayıcı el bilek hareketi gerektiren işlerde çalışanlarda daha sık gözlenir. Diyabet, tiroid bezinin az çalışması, gebelik sırasındaki hormonal değişime bağlı olarak sinir çevresindeki tendonların şişmesi sonucu sıkışma artabilir.

Tanıda muayene dışında sinir ileti ölçümleri yapılmaktadır. (EMG)

Ağır hasar tespit edilen hastalarda kas gücü kaybıda tabloya eşlik ediyorsa cerrahi tedavi tercih edilir. Bunun dışındaki tüm vakalarda cerrahi dışı tedaviler uygulanır. Bunlar fizik tedavi yöntemleri, el bilek hareketini kısıtlamak amacıyla verilen ortezler (bileklik), nöral terapi, akupunktur, steroid enjeksiyonlarıozon tedavisi olarak sıralanabilir.

Hastaların beslenme şeklininde düzenlenmesi gerekmektedir. Şeker ve rafine karbonhidrat azaltılmalı mutlaka hastanın su tüketimi arttırılmalıdır.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Murat YILDIRIM, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2003 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2008 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 2008 - 2010 yılları arasında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2010 - 2015 yılları arasında ise Metafiz Fizik Tedavi Dal Merkezi'nde görev yapmış olan Uzm. Dr. Murat YILDIRIM, mesleki çalışmalarına 2015 yılından beri Acıbadem Bursa Hastanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği, Huneke'ye göre Bilimsel Nöral Terapi ve Regülasyon Derneği (BNR), Bilimsel Tamamlayıcı Tıp ve Regülasyon Derneği (BTR), Manuel Terapi Derneği (MTD) ve Tabipler Odası gibi birçok mesleki ku ...

Uzm. Dr. Murat Yıldırım
Uzm. Dr. Murat Yıldırım
Bursa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube