Karne günü- gençlere mektup

Karneler alındı ! Kimisi mutluluktan havalara uçtu, kimisi karnesini saklayacak yer aradı. İyi, kötü birşeyler yaşandı fakat işin aslı farklıydı. Okumayı sevmeyen bir nesile aktarımda bulunmak için uzun yazı yazılmamalı derim hep. Bu yüzden yazımı kısa tuttum. Tüm kardeşlerim, tatilleri başlamadan şu satırlarımı okursa sevinirim.

Karne günü- gençlere mektup

Notlarınız düşükse kötü, yetersiz, hayta veya şımarık çocuk olursunuz. Çevrenin tüm ilgisini kaybedersiniz. Konu sürekli başka bir konu hiç yokmuş gibi derslere gelir. Arkadaşlık kurulması istenmeyen öğrenci profili olursunuz. En kötüsü aileden ve çevreden gördüğünüz ilgi ve sevgi azalır. Sevginin azalmasıyla yavaş yavaş herkesten nefret etmeye başlarsınız. Herkesten aynı öğüdü işitirsiniz ve bıkkınlıktan onlara tepki olarak, sizden ne isteniyorsa tam tersini yapmaya başlarsınız. Yangına körükle gitmek olarak adlandırabileceğimiz bu hatalı tutumu malesef ergenlikte çok fazla yaparız. İsyan bayrağını çekeriz. Sizden ricam bu satırlarımı okuduktan sonra, hatalı tutumlar içinde olan çevrenizden daha olgun bir tutum sergilemenizdir. Çünkü hayatınızın iplerinden biri olan eğitim hayatınızı boşlamak, çok büyük bir hata olacak ve çevrenize değil sadece yarınlarınıza zarar verecektir.

 

Gelelim karnelere.  Gerçek şu ki; o kağıtta yazanlar tüm hayatınızı etkileyecek cinsten şeyler değil. O sadece bir takım bilgileri eksik öğrendiğinizi gösteren bir "bilgilendirme" kağıdı. Ama unutmamak gerekir, "Bilgiye bir şekilde ulaşılır, öğrenilir ama insanlık öyle değildir." Bir abiniz olarak benim hayattan çıkardığım en önemli ders hayatın tüm "götürülerine" rağmen "insan kalabilme" dersidir. Bunun içinse her alanda kişisel gelişim şarttır! Kendiniz ile barışık, çevrenizle uyumlu ve değerleri doğrultusunda yürüyen biri olarak hayatınıza devam ederseniz, ihtiyacınız olan başarıya mutlak kavuşacaksınız. Aileniz bu günlerde size nasıl davranacağını bilemiyor, eşin dostun etkisinde kalıyor olabilir. Kıyas yapabilir, yetersiz hissettirebilir. Farkında olmadan kendilerine yaşatılanı size yaşatıyor da olabilir. Fakat onlara kızmayın. Çünkü her ailenin arzusu çocuğunun iyiliğidir. Bunu yanlış ifade etmeleri, niyetlerini  değiştirmez. Siz kendinizi bilin ve eğitime adapte olamamanızın sebeplerini düşünün. Çünkü başarı adaptasyon ve motivasyon gerektirir. Sizi aşağı çeken her ne ise onların üstesinden gelin. Sonrasında başarı kendiliğinden gelecektir.

 

Bu günlerinizin hepsi gelip geçici tatlı bir mazi. Hayallerinizin peşini asla bırakmamanız dileğimle...

Bu makale 19 Nisan 2024 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Hasan Cemre Aslıhak

Psikolog Hasan Cemre Aslıhak, Lefkoşe doğumlu olup Ankara’da büyümüştür. Orta ve Lise öğrenimini Mersin’de tamamlamıştır. 2011 yılında KKTC’nin en köklü ve “tek devlet üniversitesi” olan Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji bölümünü tam burslu kazanarak, programı İngilizce dilinde okumuş ve 2016 yılında erken mezuniyet ile tamamlamıştır. Sosyal, sanatsal ve akademik alanda birçok faaliyete katılmış ve Psikoloji Kulüp Başkanı olarak öncülük etmiştir. 2016 yılında kendi kliniğini açmış ve halen danışan kabulü yapmaktadır. Depresyon, Kaygı Bozukluğu ve Travmalar başta olmak üzere birçok alanda çalışmalar yürütmektedir. Uzak yerleşkelerdeki bireyler için, KVKK korumalı olarak online (kameralı) hizmet vermektedir. 2024 itibari ile DoktorSitesi ailesi bünyesine katılmıştır.

Etiketler
Karne korkusu
Psk. Hasan Cemre Aslıhak
Psk. Hasan Cemre Aslıhak
Antalya - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube