“kanser tedavisinde kişiye özel radyoterapi yapılabilir”

“kanser tedavisinde kişiye özel radyoterapi yapılabilir”

Kanserin farklı tür ve evrelerinin tedavisinde radyasyon onkolojisinin etkili olduğunu söyleyen Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Evrim Metcalfe, “Radyoterapi aygıtlarında gerek teknik donanım gerekse planlama yazılımları açısından son yıllardaki gelişmeler sayesinde, kanserli bölgeye yüksek dozlarda tedavi edici radyasyon verilebilirken çevresindeki sağlam doku ve organların güvenle korunabilir. Böylece, çok daha yüksek tümör kontrolü sağlayan tedaviler mümkün olmaktadır” dedi.

Kanserli hücrelerin, normal hücrelerden daha hızlı ve kontrolsüz çoğaldığı için tedavi edici radyasyondan daha çok etkilendiğini belirten Medicana International İstanbul Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Evrim Metcalfe, radyasyon onkolojisi yöntemine ilişkin bilgi verdi.

Doç. Dr. Metcalfe, “Bu nedenle, kanser kitlesine radyoterapi (ışın tedavisi) uygulandığında kanserli hücreler yok edilirken normal hücrelerdeki hasar çok daha azdır. Radyoterapi, ameliyat öncesi (neoadjuvan), ameliyat sonrası (adjuvan), kür edici (radikal), koruyucu (proflaktik) veya tümöre bağlı şikayetleri giderici (palyatif) amaçlarla kullanılabilir. Tüm tedavi kararları, mutlaka kanser tedavisi konusunda deneyimli merkezlerde, uzman hekimlerin katıldığı tümör konseylerinde değerlendirilip uluslararası rehberlerin önerileri dahilinde verilmelidir” açıklamalarında bulundu.

Doç. Dr. Evrim Metcalfe, “Hastanın tümörüne komşuluk gösteren akciğer, idrar kesesi (mesane), makat (rektum) gibi organların günlük ve anlık hareketlerini hesaba katabilen (IGRT, görüntü rehberliğinde radyoterapi) sistemler yanı sıra, hastanın etrafında bir yandan hızla dönerek bir yandan da onlarca farklı alandan ışınlama yapabilen, böylece günlük tedavi dozunu çok kısa sürede tamamlayabilen (VMAT, hacimsel ark radyoterapi) sistemler de kullanılmaktadır” diye konuştu.

“RADYOCERRAHİ, CERRAHİ DEĞİL BİR RADYOTERAPİ UYGULAMA TEKNİĞİDİR”

Beyin veya omurilikteki iyi ve kötü huylu tümörlerde kullanılan Radyocerrahinin bir günde bile bitirilebilen etkin ve güvenilir bir radyoterapi uygulaması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Metcalfe, “Bunun vücuttaki çok küçük kanser odaklarına bir ile beş gün gibi kısa sürede tamamlanan şekli olan SBRT, yani Stereotaktik Vücut Radyoterapisi de güncel radyoterapi teknolojisinin hastalarımıza sunduğu bir diğer cerrahisiz kanser tedavisidir. Farklı radyoterapi tekniklerini kullanabilen bu aygıtlar sıklıkla lineer hızlandırıcılardır. Kullanılan tedavi edici radyasyon vücutta biriken, gezen veya bir başkasına saçılan tipte olmadığından, hasta günlük tedavisini aldıktan hemen sonra normal yaşamına devam edebilmektedir. Bu ışın tedavilerinin yan etkileri daha düşük olduğundan eşlik veya takip eden diğer kanser tedavilerini aksatmadan uygulamak mümkündür” ifadelerini kullandı.

Bu makale 24 Mayıs 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Evrim Metcalfe

Prof. Dr. Evrim METCALFE, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Radyosyon Onkolojisi uzmanı olmuştur.

Mesleki çalışmalarına Medicana International Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Kanser tedavisi
Prof. Dr. Evrim Metcalfe
Prof. Dr. Evrim Metcalfe
İstanbul - Radyasyon Onkolojisi
Facebook Twitter Instagram Youtube