Kalp merkezli hipnoterapi nedir?
Kalp merkezli hipnoterapi nedir?

Kalp merkezli hipnoterapi Diane Zimberoff tarafından geliştirilmiş bir terapi yöntemidir. Klasik hipnoterapinin birçok tekniklerle zenginleştirilmiş halidir. Klasik hipnoterapiden farkı zihni, duyguları, bedeni ve enerji çalışmasını aynı anda da terapi içinde kullanmasıdır. Bu nedenle klasik telkin içeren hipnoterapiden farklıdır ve deneyimsel bir terapi yöntemidir.

Hipnoterapi, hipnoz yolu ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Gerçek iyileşmeye giden yoldur. Hipnoz telkin vermek amacıyla yapılırken hipnoterapi tedavi amacıyla yapılmaktadır. Gün içerisinde bazen farkına varmadan hipnoz hali yaşarız.televizyon izlerken daldığımız ve filmin nasıl geçtiğini hatırlamadığınız anlar buna örnektir.Hipnoz zihninin doğal bir aşamasıdır. Hayatımızın büyük çoğunluğunda trans halinde oluruz ve bunu otomatik olarak yaparız.

Hipnoterapiyi bir uyku hali olarak düşünenler de olabilir. Fakat Hipnoterapiyi uyku hali olarak tanımlayamayız. Hatta bilinçli hipnoz yöntemiyle kişi tamamen bilinçli halde olur. Hipnoterapide kişinini dikkati en üst düzeye yoğunlaştığında trans hali oluşur, telkinlere açık hale gelir. Her insanın hipnoterapiden etkilenişi değişik şekilde gerçekleşebilir. Hipnotik halin en hafif noktasında kişide gevşeme ortaya çıkar. Kendisine söylenenleri hemen hemen hatırlar. Hipnoterapinin etki alanı beyin olduğundan, etkisi de kalıcı olmaktadır.

Örneğin kilo verme konusunda perhiz, diyet gibi kelimeler bilinçaltı için çok da hoş değildir. Çünkü yemekten zevk aldığınız yiyecekleri bırakmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle diyetlerin çoğu daha fazla kilo almakla sonuçlanır. Oysa ki kontrolsüz yemenin nedenleri bilinçaltında saklıdır.Esas olarak dikkatsiz yemenin altında duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarımız vardır. Stres, gerginlik,mutsuzluk, endişe, suçluluk, kızgınlık gibi negatif duygular aşırı yemeye neden olur. Bu sebeple yemekle negatif duyguları bastırmaya çalışırız. Hipnoterapi yöntemi ile bilinçaltındaki olumsuz duyguları yok ederek kalıcı ve sağlıklı zayıflama sağlanır. Hipnoterapinin, sorunların tekrar gündeme gelmemesi bakımından en güvenilir yol olduğu bilimsel araştırmalarca tespit edilmiştir.

Kalp Merkezli Hipnoterapiden;

Obezitede

Kronik fiziksel ağrıları iyileştirmede

Alkol, sigara ve madde bağımlılığında

Migrende . fobilerde(uçaktan, karanlıktan,yükseklikten vb.)

Tiklerde

Travma sonrası stres bozukluğunda

Konuşma bozukluğu ,kekemelik

Yeme bozukluklarında

Özgüven eksikliğinde

Sosyal ortama karşı aşırı heyecanda

Karşı cinsle ilişkide problemler

Kendini kontrol edememe gibi durumlarda yararlanılabilinir.


Mersin Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!