Kalça ağrısı ile ilgili bazı püf noktaların özellikle bilinmesi ve bu konularda uyanık olunması gerekir. Bu noktalar özetle şunlardır:

*Çocuklarda doğuştan ve gelişimsel kalça çıkıklarının erken teşhisi çok önemlidir. Bu amaçla yenidoğan kalça ultrasonografisi bebek 1 aylıkken yaptırılmalı ve kontrol edilmelidir.

*Çocuklarda yürümekle ortaya çıkan kasık ve bacak ön yüz ağrıları ve çocukta sekerek yürüme belirtileri kalça kemiğinin erimesine bağlı olabilir. Bu hastalığın erken teşhisi çok çok önemlidir.

*Erişkinlerde, yürürken ortaya çıkan, kasık ve uyluk ön yüzünün ağrısı kalça ekleminde bir sorun olabileceğine işaret eder.

*İltihaplı romatizma ya da başka bir sebeple uzun süre ya da yüksek doz kortizon kullanan kişilerde kalça ekleminde kemik erimesi hastalığı görülebilmektedir. Bu durumdaki hastalarda yürümekle ortaya çıkan kasık ve uyluk ağrısı varsa dikkatli olunmalıdır.

*Kemik erimesine bağlı kalça kemiğinde kırık olma riski vardır. Kemik erimesi açısından menopoza girmiş kadınların bu konuda bilgili olmaları faydalıdır.

Uzm. Dr. Ahmet SÜMEN

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon


İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!