Kalça çıkığında ultrasonagrafinin yeri

Kalça çıkığında ultrasonagrafinin yeri

Yenidoğan döneminde röntgen bulguları yetersizdir, artrografi invazif bir tetkiktir ve bu yaş grubu için uygun görülmez, manyetik rözenanas görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi ise bebeklerde anestezi gerektirdiğinden kullanılmaz.

Bu nedenlerle yenidoğan kalçasının  henüz kemikleşmemiş bölümlerini ve femur başının hareketlerini en iyi şekilde gösteren kalça ultrasonografisi en ideal yöntemdir. Ultrason (us) ile kalça incelenmesi pratik ve kullanışlıdır, istenilen sıklıkta tekrarlanabilir. Belirli ilkelere dikkat edildiğinde USG uygulaması kolay öğrenilir ve yanlış tanı oranı çok düşüktür.

Ne Yapmalı?

Bebeğiniz özellikle risk grubu içinde bulunuyorsa kesinlikle hekiminizle görüşülüp kalça çıkığı açısından değerlendirilmesiuygun olacaktır.

Risk grubunda değillerse 4. haftada yaptıracağınız bir kalça USG ile oluşabilecek kötü sonuçların önüne geçilebilinecektir.

Bebeğiniz için kullandığınız ara bezinin yumuşak olmasına dikkat edin. Alt kısmına bol ve rahat giysiler giydirin.

Kucağınızda taşırken bir elinizi bacakları arasından geçirerek veya yüzü size dönük ve bacakları açık gövdenize yaslayaraktutun.

Ne Yapmamalı?

Bebeğinizi kesinlikle kundaklamayın. Bacakları düzelttiği söylenen kundak kalça ve dizin doğal bükülü olma pozisyonunubozarak kalçaların dışarıya zorlanmasına neden olur.

Yenidoğan bebeklerin kalçaları oldukça narindir, bebeklerinizin altını değiştirirken bacaklarını uzatmadan dizleri ve kalçaları bükük olacak şekilde değiştirin.

Bebeğinizin bacakların uzatarak egzersiz yapmaktan kaçının.

Kucağınızda her iki bacağından tutarak uzatılmış bir  şekilde tutmayın.

Erken tanı konulması durumunda genelde kalça ekleminde daha önce bahsettiğimiz

Uyluk kemiği baş kısmı ile leğen kemiğindeki çanak kısmının ortalamaya yardımcı olacak bandaj ve atel uygulamaları yapılır. Bunların yeterli olmadığı durumlarda anestezi altında kapalı yerine koyma ve vücut alçılamaları, 12 ay civarında cerrahi olarak kalça açılarak yerine koyma ve 18 ay civarında çeşitli kemik ameliyatları yapılmaktadır. İleri yaşlarda da leğen kemiği operasyonları yapılmaktadır. Eklem yapısının tamamen bozulduğu yetişkin yaşlarda Total Kalça Protezleri devreye girmektedir.

Bütün bu tedavi  yöntemlerinden en basiti ve en iyi sonuç vereni ERKEN TANIDIR. Bunu bize sağlayanda ileri görüntüleme özelliklerine sahip USG cihazlarıyla, temel kurallara sadık teknik yönden standartları yakalamış bir ekip çalışmasıyla yapılan KALÇA USG dir.

Bebeğinizin kalçalarının sağlığı ve yarınları için 5 dakika ayırmanız yeterli!

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Haldun Seyhan
Op. Dr. Haldun Seyhan
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube