İnsanın kafasına bir darbe nasıl gelir, ya bir kavgada- ya bir trafik kazasında- ya da düşme sonucunda. Ancak nasıl olursa olsun bu çarpmanın zarar verebilmesi için çok şiddetli olması gerekir. Çünkü insanın beyni 1 santimetreden daha kalın bir kemik örtü ile, yani kafatası ile korunmaktadır. Ancak söz konusu organ çok hassas olduğu için kafa travmaları ölümcül olabilmektedir.

Acil servislere canlı olarak ulaşabilen hastalar yoğun bakımlara alınmakta; kimi zaman acil olarak, kimi zaman ise daha sonra ameliyat edilebilmekte, aylarca sürebilecek komada kalabilmekte ve çok uzun sürelerle rehabilitasyon yapılması gerekebilmektedir.

Tüm bu çabalara karşın, bu hastalar hiçbir zaman eskisi gibi olamamakta, bazen bir takım sekellerle yaşamak zorunda kalabilmekte, sara hastası olup ömür boyu ilaç içmek zorunda kalabilmekte, kimi zaman bir takım kişilik değişiklikleri gösterebilmektedirler. İşte bu nedenlerle, çağdaş korunma yöntemleri olan emniyet kemeri, hava yastığı, kask kullanımı asla ihmal edilmemelidir.


Ankara Beyin Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!